Papež František: Bez konkrétní lásky nemá náš život žádnou váhu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 8. 2023, 13.54

V pátek 3. srpna zahájil papež František svůj dopolední program v lisabonské zahradě Vasco da Gama, kde vyzpovídal tři mladé lidi. Poté se setkal s pracovníky charitativních organizací ve farním centru Serafina, kde odložil připravený projev a svoji řeč improvizoval podle poznámek, které si dělal během svědectví zástupců těchto organizací.

image:Image 39/source/orig/38279_365693451-695878295918243-3159627863106132193-n.jpg
Vatican Media

Papež František dnes dopoledne, 4. srpna, ve třetí den své cesty v Portugalsku na Světových dnech mládeže, dorazil do lisabonské zahrady Vasco da Gama. Na této rozlehlé zelené ploše mají účastníci SDM příležitost k přijetí svátosti smíření a je tu umístěno 150 zpovědnic, které vyrobili mladí vězni z věznice Pasos de Ferreira. Jsou postaveny z recyklovaných a recyklovatelných materiálů a to tak, aby byly přístupné i pro zdravotně postižené. Papež zde vyzpovídal tři mladé lidi: 21letého španělského chlapce, 33letou guatemalskou ženu a 19letého Itala.

Na setkání s portugalskými charitativními pracovníky v pátek dopoledne papež František zdůraznil, že křesťanská láska musí být ve světě hmatatelně prožívána a nesmí zůstat jen výplodem lidských fantazií. "Neexistuje abstraktní láska, ta neexistuje," řekl papež. "Konkrétní láska je ta, která zašpiní ruce."

S konstatováním, že je pro něj obtížné pokračovat ve čtení připraveného textu, Svatý otec improvizoval svou promluvu z poznámek, které si dělal během svědectví zástupců charitativních organizací, jedna například pomáhá nastávajícím matkám a jejich dětem, druhá zase lidem trpícím rakovinou.

Svědectví těchto služeb pomoci, která jsou podle papeže součástí reality, která zanechává stopu a je inspirací pro ostatní, postavil papež do kontrastu s těmi, kteří se kontaktu s chudými a lidmi na okraji společnosti vyhýbají a místo toho hledají jakýsi "destilovaný" život, který je však pouze fantazií.

Než papež vystoupil ze scénáře, zdůraznil, že konkrétní láska je původem a cílem křesťanské cesty a hovořil o dvou aspektech křesťanské lásky. Zdůraznil potřebu konat dobro společně, přičemž slovo společně zopakoval se stejným důrazem, s jakým po celé tři dosavadní dny svého pobytu v Portugalsku hovořil o tom, že církev je pro všechny.

S odvoláním na jedno ze svědectví papež František uvedl, že bychom nikdy neměli definovat lidi podle jejich nemoci nebo obtíží, ale naopak bychom měli uznat, že každý člověk je pro Boha a pro křesťanské a lidské společenství cenným a posvátným darem. "Tímto způsobem obohacujme všechny společně, a kéž všichni společně obohacují nás!" Tato slova hluboce rezonovala ve světle nedávného povolení eutanazie v Portugalsku, což papež František kritizoval ve svém středečním projevu k představitelům státu.

Poté papež hovořil o potřebě konkrétně jednat a vypůjčil si úryvek z homilie svatého papeže Jana XXIII. z roku 1960, kde říká, že církev není archeologickým muzeem, ale starobylou vesnickou studnou, která stejně tak jako v minulých generacích i nyní poskytuje vodu dnešním lidem. "Tato studna je určena k uhašení žízně nově příchozích cestovatelů, stejně tak jako těm, kteří nesou tíhu a únavu ze své cesty!

Na závěr svého improvizovaného projevu se papež vrátil k obrazu studny, která hasí žízeň lidí. "Pokračujte a nenechte se odradit. A pokud vás to odradí, dejte si sklenici vody a pokračujte."

V poledne Svatý otec ještě poobědvá na apoštolské nunciatuře se zástupci mladých a večer ho čeká modlitba křížové cesty v Parku Eduarda VII.

Zdroj: Vatican News, CNA

Papež František Papežské cesty Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František