Papež František daroval relikvii Kristova kříže pro korunovaci krále Karla III.

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 4. 2023, 12.02

Díky daru papeže Františka králi Karlu III. budou 6. května provázet korunovační průvod vládnoucího panovníka Spojeného království dvě části pravého kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus. Stanou se součástí průvodu, který bude směřovat do Westminsterského opatství, kde bude král Karel III. oficiálně korunován.

image:Image 28/source/orig/27956_23088_0_bn4b9357.jpg
Foto: Daniel Ibanez, CNA

Vzhledem k tomu, že mnozí považují části kříže za jednu z nejvzácnějších relikvií v celém křesťanství, je papežův dar vnímán jako velmi silný ekumenický projev dobré vůle.

Britský velvyslanec u Svatého stolce J. E. Chris Trott vyjádřil papeži svou vděčnost na Twitteru:  "Jsme hluboce dojati a vděčni papeži Františkovi za tento mimořádný dar. Odráží se v něm síla vztahů mezi Vatikánem a Velkou Británií rozvinutých v průběhu vlády Jejího Veličenstva královny Alžběty, která se setkala s pěti papeži!"

Jelikož vztahy mezi britskou královnou a katolickou církví byly v minulosti problematické, je Karlovo rozhodnutí umístit papežský dar do popředí jeho korunovačních obřadů velmi významné. Waleský kříž, který bude vpředu průvodu při korunovaci, je vyroben z velšské břidlice, dřeva a stříbra. Jsou na něm vyryta waleská slova svatého Davida, patrona Walesu: "Buďte radostní. Zachovejte si víru. Dělejte maličkosti." Uprostřed jsou do malého kříže uspořádány vzácné úlomky Kristova kříže, které daroval papež František.

Kromě mnoha titulů a symbolických povinností, které má anglický král, je Karel III. také nejvyšším představitelem anglikánské církve, která se v roce 1534 za krále Jindřicha VIII. odtrhla od katolické církve.

Redakčně upraveno

Papež František Osobnosti

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.