Papež František: Ježíš nás vyzývá, abychom upřeli svůj zrak k nebi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 5. 2023, 9.10

V pravidelné nedělní promluvě Regina Caeli k poutníkům, kteří se za slunečného dne shromáždili na Svatopetrském náměstí, reflektoval papež úryvek z evangelia, v němž Ježíš před svým nanebevstoupením utěšuje své učedníky a říká jim: "Já jsem cesta, pravda a život" (Jan 14,6).

image:Image 30/source/orig/29439_23569_0_regina-may-7-2023-a.jpg

"Ježíš vidí úzkost a strach učedníků, že budou opuštěni, stejně jako se to stává nám, když jsme nuceni odloučit se od někoho, na kom nám záleží. A tak říká: 'Jdu, abych vám připravil místo, abyste i vy byli tam, kde jsem já,'" řekl papež a dále pokračoval: "Ježíš používá známý obraz domova, místa vztahů a intimity. V Otcově domě je pro vás místo a jste vítáni, vždy budete přijati s vřelostí a objetím. Je třeba stále si uvědomovat, že to, "kam život směřuje" je způsob, jak se vypořádat s pocity "únavy, zmatku a dokonce i selhání."

"Když ztratíme z mysli to, kvůli čemu"stojí za to žít, stlačíme svůj život do přítomnosti", řekl papež. "Hledáme pouze maximální požitek a nakonec žijeme ze dne na den, bez účelu a bez cíle. "Naše vlast je naopak v nebi, nezapomínejme na velikost a krásu našeho cíle!"

"Pokud však známe cíl, musíme také vědět, jak se k němu dostat," pokračoval papež. Když čelíme problémům nebo když máme pocit, že zlo je silnější, ptáme se jako Tomáš: "Co mám dělat?". Papež na to odpověděl: "On je cesta, a proto víra v něj není jen 'balíčkem idejí', ve které je třeba věřit, ale spíše cestou, kterou je třeba projít, cestou, kterou je třeba podniknout. On je cesta, která vede k neochvějnému štěstí a jeho napodobování je kompasem k dosažení nebe: milovat Ježíše, cestu, stát se znamením jeho lásky na zemi."

Papež poté vedl tradiční velikonoční polední modlitbu Regina Caeli v latině, po které upozornil na dvě blahořečení, která se uskutečnila v sobotu, jedno ve Španělsku a druhé v Uruguayi. V Montevideu byl blahořečen první uruguayský biskup Jacinto Vera. Biskup, který zemřel v roce 1881, "svědčil o evangeliu s mocnými misionářskými ideály ve velmi těžkých dobách občanské války," poznamenal papež.

Ve Španělsku byla blahořečena Conchita Barrecheguren. Její celé jméno znělo María de la Concepción del Perpetuo Socorro, ale byla známá jako Conchita (přezdívka pro ty, kteří dostali jméno po Neposkvrněném početí). Papež připomněl, že byla dlouho upoutána na lůžko a dokázala své nemoci čelit s velkou odvahou a silou. Zemřela ve svých dvaceti letech, v roce 1927.

Život z víry Promluvy papeže Františka

image:Image Církev a výzvy přítomnosti