Papež František jmenoval nového pařížského arcibiskupa

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2022, 13.40

Papež František dnes jmenoval arcibiskupa Laurenta Ulricha novým pařížským arcibiskupem. Ulrich, arcibiskup ze severofrancouzského Lille, vystřídá arcibiskupa Michela Aupetita, který v prosinci rezignoval.

image:Image 11/source/orig/10887_mgr-ulrich.jpg
Foto: Arcibiskup Laurent Ulrich. | Mory Hugo via Wikimedia

Nový pařížský arcibiskup se narodil v roce 1951 a na kněze byl vysvěcen v diecézi Dijon ve východní Francii v roce 1979. V roce 2000 jej papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem v Chambéry na jihovýchodě Francie. V roce 2008 byl papežem Benediktem XVI. přeložen do Lille.

Mezi výzvami, kterým bude sedmdesátiletý arcibiskup čelit, bude i zacelení rozporů odhalených v pařížské arcidiecézi během Aupetitova působení v letech 2017-2021. Bude také dohlížet na obnovu interiéru katedrály Notre-Dame po ničivém požáru v roce 2019. Očekává se, že katedrála bude pro bohoslužby znovu otevřena 16. dubna 2024, pět let po požáru.

Ve svém prvním poselství svým novým diecézanům, datovaném 25. dubna, Ulrich uvedl: „S radostí čekáme na den jejího znovuotevření, abychom v ní mohli stále hlásat živého Krista, přičemž samozřejmě nebudeme zanedbávat množství důvodů, které k ní lidi přitahují.“

„Jsem si vědom složitosti výzev, které před nás budou v příštích letech postaveny, a to by nás nemělo znepokojovat, ale vyžaduje to naši spolupráci: hluboce synodální postoj, jak říká papež František, právě tuto cestu synodality očekává Bůh od církve třetího tisíciletí.“

Aupetit podal svou rezignaci papeži Františkovi v listopadu 2021 poté, co časopis Le Point zveřejnil reportáž, v níž arcibiskupa vykreslil jako rozdělující a autoritářskou osobnost.

Zpráva rovněž vyjádřila obavy ohledně Aupetitova kontaktu se ženou v roce 2012, kdy byl generálním vikářem arcidiecéze. Arcibiskup uvedl, že s touto ženou neměl žádný vztah.

Papež František přijal Aupetitovu rezignaci 2. prosince 2021, ale později vyjádřil pochybnosti o oprávněnosti kritiky arcibiskupa. Během tiskové konference v letadle o několik dní později papež novinářům řekl, že Aupetitovu rezignaci přijal „na oltáři pokrytectví“, protože arcibiskup „tak veřejně ztratil svou pověst“.

Aupetit v únoru oznámil, že bude nadále působit jako člen vatikánské Kongregace pro biskupy, poté co se mu dostalo povzbuzení od papeže Františka.

Pařížská arcidiecéze, jejíž počátky sahají až do 3. století, slouží odhadem 1,3 milionu katolíkům z celkového počtu přibližně 2,2 milionu obyvatel.

Arcidiecéze 26. dubna uvedla, že Ulrich bude uveden do úřadu jako 142. pařížský arcibiskup 23. května v 18:30 v kostele Saint-Sulpice.

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Papež František Osobnosti