Papež František k médiím: Jste zodpovědní za poskytování správných informací, nebuďte sebestřední!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 1. 2024, 15.37

Svatý otec vyzval pracovníky církevních médií, aby používali jazyk a komunikační technologie v souladu s aktuálními postoji církve. Povzbudil je, aby jejich tématy byl mezináboženský dialog, lidská důstojnost nebo násilí, nehledě na to, jak moc jsou tato témata nepopulární.

image:Image 49/source/orig/48727_bigstock-speaker-at-business-conference-119532005.jpg
Bigstock

Papež své postřehy pronesl 4. ledna na audienci delegace Spolku katolických publicistů Německa u příležitosti 75. výročí jeho založení. Podle Vatican News uvedl, že mezináboženský dialog, ekumenismus a obrana míru, svobody a lidské důstojnosti by měly být cílem novinářů, zejména pokud jde o katolíky.

"Kolik konfliktů je podníceno falešnými zprávami nebo pobuřujícími výroky v médiích místo toho, aby byly překonány dialogem! Proto je o tolik důležitější, abyste užívali jazyk správně," uvedl papež ve své promluvě, kterou delegaci předal písemně. Zmínil v ní čtyři pilíře, které mají katolíci v médiích uplatňovat v praxi: podporovat dialekt míru a porozumění, budovat mosty a být připraveni naslouchat a komunikovat s respektem vůči druhým a jejich postojům.

Poznamenal také, že katoličtí novináři mají zásadní roli v situacích, kdy dochází ke sporům. Jsou zodpovědní za poskytování správných informací, které nebudou stavět lidi proti sobě, budou přispívat k míru ve společnosti a k vzájemnému porozumění.

Svatý otec důrazně žádal katolické novináře, aby nebyli sebestřední, ale aby překračovali své hranice a přinášeli křesťanské poselství do všech oblastí života. Apeloval na využití obrovských možností platforem a komunikačních nástrojů, které má moderní svět k dispozici.

Varoval, že církev, která se zabývá především sama sebou, trpí vlastní sebestředností, ale ocenil pracovníky médií, že poukazují i na příběhy a tváře těch, jimž se věnuje málo pozornosti nebo vůbec žádná. Média by podle něj měla vždy myslet na lidi, zejména chudé a prosté. "I když to znamená jít proti proudu," uzavřel poselství papež František.

Zdroj: Catholic News Agency

Papež František

image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Žijeme v době papeže Františka