Papež František k mladým lidem: Buďte misionáři radosti a lásky

Autor: Benedetta Capelli Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 4. 2022, 15.54

Při audienci pro sdružení Missio Giovani papež vybídl mladé lidi, aby vstali, starali se o své bratry a sestry a svědčili svým životem o evangeliu radosti, nikoli s reklamním úsměvem, ale s úsměvem srdce.

image:Image 11/source/orig/10702_7508_0_844.jpeg

Radost, otevřenost vůči novému životu, který dává Ježíš, připravenost žít "diskrétní a účinnou lásku", která je "nápaditá a inteligentní". František nabídl tyto rady mladým lidem, s nimiž se setkal u příležitosti padesáti let od zrodu Misijního hnutí mládeže Papežských misijních děl, dnes v Itálii nazývaného "Missio Giovani".

Silná a živá víra

Papež uvedl tři slovesa, tři základní kameny poslání, které je podle jeho soudu "třeba žít každý den".  Jsou to: "vstaň, věnuj péči a vydávej svědectví", "tři velmi přesné pohyby" pro udržení cesty. Vstaňte znovu jako mladý syn vdovy z Nainu, který zemřel a kterého Ježíš vzkřísí, dojat bolestí jeho matky, "bolestí těch, kteří často trpí zdrženlivě a důstojně, těch, kteří ztratili naději, těch, kteří už nevidí budoucnost". Nový zrod života je nutný, aby se znovu začalo jednat, "aby se znovu nastartovala budoucnost života, plná naděje a lásky k našim bratrům a sestrám", vyzýval František.

"Ježíš nám dává sílu vstát a žádá nás, abychom unikli smrti, kterou představuje uzavření se do sebe, ochromení sobectvím, leností, povrchností. Tyto paralýzy jsou všude. A právě ony nás blokují a nutí nás žít víru muzejní, nikoli silnou, víru, která je spíše mrtvá než živá."

Samaritáni s očima a srdcem upřenými na druhé

František se pak zamyslel nad postavou milosrdného Samaritána, který se postará o muže zbitého a odhozeného na kraj cesty. "Starat se" je druhé sloveso, které označuje "dobročinnost s rozsáhlými projekty". "Dnes potřebujeme lidi, zejména mladé, kteří mají oči, aby viděli potřeby těch nejslabších, a, jak papež dodal, velké srdce, které je činí schopnými se zcela vydat." Papež vybídl k pohledu na misionáře minulosti.

"V jejich stopách, stylem a metodami odpovídajícími dnešní době, je nyní na vás, abyste uskutečňovali diskrétní a účinnou, nápaditou a inteligentní charitu, nikoli epizodickou, ale kontinuální v čase, schopnou doprovázet lidi na jejich cestě uzdravení a růstu."

Žít jako vzkříšený člověk

František se odvolal na svědectví apoštolů a požádal mladé lidi, aby se po přijetí daru nového života od Ježíše "dělili o štěstí" s ostatními. Svědčit svým životem, "podepsat" se pod to, co chcete sdílet, odhalit se, vložit do toho své srdce.

"Nezapomínejte na tato tři slovesa: povstat ze své usedlosti, starat se o své bratry a sestry a svědčit o evangeliu radosti (...) Zdravím vás větou svatého Oscara Romera: "Čím je člověk šťastnější, tím více se v něm projevuje Kristova sláva". Přeji vám, abyste byli misionáři radosti, misionáři lásky. Máme hlásat evangelium s úsměvem, nikoli ve smutku."

(jag)

Papež František Mladí v církvi Promluvy papeže Františka