Papež František: Kéž Maria vede představitele národů k hledání cest míru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 10. 2023, 9.09

Papež František se obrátil při modlitbě ve Svatopetrské bazilice v pátek 27. října na věřící, aby se ve světě rozvráceném válkou a utrpením, připojili k modlitbě za mír a smíření. Prosil Pannu Marii, Královnu míru, aby nabídla útěchu, vedení a naději matky, která viděla své děti snášet bolest a ztráty v průběhu dějin. Jí zasvětil celý svět, zvláště země, které jsou ve válce.

image:Image 45/source/orig/44097_whatsapp-image-2023-10-27-at-20-51-15.jpeg

Den modliteb, půstu a pokání za mír

Svatý otec se v pátek večer modlil při bohoslužbě ve Svatopetrské bazilice, která byla vyvrcholením Dne modliteb, půstu a pokání za mír, k němuž vyzval v souvislosti s vypuknutím války ve Svaté zemi.

Při modlitební bohoslužbě, při níž se se střídala slova evangelia, s modlitbami, adorací a požehnáním Nejsvětější svátosti, se papež obrátil k Panně Marii: "Stojíme zde před tebou. Ty jsi naše Matka a znáš naše boje a bolesti. Svěřujeme sebe a své problémy tvému mateřskému srdci, které zná naše úzkosti a obavy," modlil se papež František.

Sami nedokážeme dosáhnout úspěchu

Papež připomněl, jak Maria vždy reagovala na zkoušky, které prožívala, s něhou, láskou a přijetím, a prosil ji o pomoc, "aby v noci smutku udržela při životě naději Velikonoc". Prosil Pannu Marii, aby se v této době plné konfliktů znovu "ujala iniciativy", protože sami nemůžeme uspět.

"Obrať své milosrdné oči k naší lidské rodině, která sešla z cesty míru," modlil se papež František a vzýval ji, aby se přimlouvala za náš svět, který se nachází v takovém zmatku a velkém nebezpečí. "Nauč nás vážit si života a pečovat o něj, o každý lidský život!, a zavrhovat pošetilost války, která rozsévá smrt a likviduje budoucnost," řekl Svatý otec.

Papež připomněl, že Maria nás často vybízela k modlitbě a pokání, a že nás světská roztržitost často svádí na špatnou cestu: " Pomoz nám, abychom znovu dali Boha na první místo. Bez tvého Syna nemůžeme udělat nic. Ty nás přivádíš zpět k Ježíši, který je naším Pokojem."

Zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie

"Svěřujeme a zasvěcujeme sebe a vše, co máme, Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Tobě zasvěcujeme církev, aby ve svém svědectví o Ježíšově lásce před světem byla znamením harmonie a nástrojem míru."

Na závěr se papež modlil, aby světlo osvítilo temnou noc konfliktů, a aby představitelé národů hledali cesty míru. "Královno všech národů, usmiř své děti, svedené zlem, zaslepené mocí a nenávistí. Ty, která jsi všem blízká, zkrať naše vzdálenosti. Ty, která máš soucit se všemi, nauč nás pečovat jeden o druhého. Ty, která zjevuješ Pánovu něžnou lásku, učiň nás svědky jeho útěchy a pokoje. Královno míru, vylévej do našich srdcí Boží dar harmonie," uzavřel modlitbu Svatý otec.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Pronásledování křesťanů Papež František Život z víry

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.