Papež František: Láska k Bohu a bližnímu je podstatou všeho

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 10. 2023, 20.53

Svatý otec v neděli 29. října předsedal závěrečné mši svaté XVI. generálního shromáždění biskupské synody ve Svatopetrské bazilice v Římě. Ve své homilii připomněl, že účastníci synody zakusili láskyplnou přítomnost Pána a objevili krásu bratrství.

image:Image 45/source/orig/44256_synod2.jpeg
Foto: Vatican Media

Milovat znamená uctívat

Papež poznamenal, že láska vybízí k uctívání Boha jako odpověď na "Boží nezištnou a bezpodmínečnou lásku. Uctíváním Boha znovu objevujeme, že jsme svobodní. Proto i Písmo často varuje před každou formou modloslužby, protože modly, ať už jsou jakékoli, nás zotročují." Podle papeže je toto varování aktuální i dnes, kdy jsme pokoušeni světskými modlami sobectví a chamtivosti, ale také těmi, které se maskují za duchovno, jako například mé vlastní náboženské představy nebo pastorační schopnosti. Svatý otec zdůraznil nutnost stavět vždy do středu našeho života Pána.

Milovat znamená sloužit

Druhé velké přikázání spojuje Boha a bližního, aby nikdy nebyli odděleni. A autentická náboženská zkušenost vyžaduje, abychom slyšeli volání trpících, volání světa a potřebu projevovat péči a starost o bližního.

"Uctívající církev a církev ve službě nás vyzývá, abychom umývali nohy zraněnému lidstvu," řekl papež a dadal, že bychom měli doprovázet ty, kdo jsou křehcí, slabí a odstrčení, a s láskou vycházeli vstříc chudým. Připomněl také oběti válečných zvěrstev; utrpení migrantů, lidí žijících v samotě a chudobě a pod tího životních břemen.

Rozhovor s Duchem Svatým

Na závěr papež připomněl, že synoda umožnila obnovit zkušenost Pánovy láskyplné přítomnosti a objevit "krásu bratrství". Tím, že jsme si navzájem naslouchali a učili se z bohaté škály prostředí a obav, jsme naslouchali Duchu Svatému a s nadhledem můžeme hledět na otevírající se možnosti a plody této zkušenosti.

Papež poté poděkoval všem účastníkům synody za jejich příspěvky k naslouchání a dialogu na společné cestě.

Zdroj: Vatican News, anglická verze

Synoda 2021–2024 Papež František

image:Image Přátelství a reforma
Přátelství a reforma Jan Poříz