Papež František navštívil jednu z nejchudších francouzských čtvrtí

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 9. 2023, 12.00

Druhý den svého pobytu v Marseille, v sobotu 23. září, před účastí na slavnostním zakončení 23. ročníku Rencontres Méditerranéennes, navštívil papež František domov Misionářek lásky Matky Terezy (Maison des Missionnaires de la Charité) ve čtvrti Saint-Mauront, která patří k nejchudším ve Francii, aby se setkal s lidmi žijícími v nejistých podmínkách.

image:Image 42/source/orig/41607_27282_0_844.jpeg
Vatican Media

„Děkuji vám za přijetí. Je důležité, že jsme všichni bratři“, začal papež svůj projev k malému zástupu lidí, kteří na něj čekali ve třetím marseillském obvodu, asi třiceti lidem z rodin žijících v nejistých podmínkách, které přijala kongregace založená v roce 1950 Matkou Terezou.

„Nehledě na politiku či náboženství jsme všichni bratři“, zopakoval papež.

Podle zprávy francouzského Observatoire des inégalités z roku 2020 žije ve třetím marseillském obvodu s mírou chudoby 53,4 % téměř 25 000 chudých lidí.

František s misionářkami milosrdenství v sobotu 23. září v Marseille

Před odjezdem z arcibiskupství přijal papež František místopředsedu Evropské komise Margaritise Schinase a setkal se se zástupci nevládních organizací, které se podílejí na záchraně migrantů ve Středozemním moři.

Papež s místopředsedou Evropské komise Margaritisem Schinasem

Poté se papež odebral do amfiteátru Palais du Pharo, kde si 900 lidí, včetně 70 biskupů a 70 mladých lidí ze Středomoří, vyslechlo jeho klíčový projev cesty. Přítomni byli také prezident Macron, první dáma Brigitte Macronová, starosta Marseille Benoit Payan a další občanští, církevní a političtí představitelé.

PŘEKLAD PAPEŽOVA OBSÁHLÉHO A STĚŽEJNÍHO PROJEVU PŘIPRAVUJEME.

Papež František a Emmanuel Macron se poté soukromě setkají v čestném salonu v témže paláci, a to již po čtvrté od roku 2017. Jejich vztahy označuje Svatý stolec za „srdečné a důvěrné“. Po obědě na arcibiskupství se papež František vydá na stadion Velodrome na votivní mši ke cti Panny Marie Strážné.

V 16.15 hodin začíná mše sloužená ve francouzštině. Papežova homilie bude přednesena v italštině, na obřích obrazovkách budou k dispozici titulky. Papežské mše se zúčastní prezident Francouzské republiky, první dáma a francouzský ministr vnitra a náboženských záležitostí. Svatý otec odstartuje z Marseille-Provence v 19.15 a v Římě přistane ve 20.50. Na palubě letadla pak uspořádá tradiční tiskovou konferenci.

Setkání se zástupci nevládních organizací

Papežské cesty

image:Image Bratr František + Člověk František