Papež František: Nejde o to, abychom množili slova, ale dali prostor tichu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 3. 2024, 12.14

"Potřebujeme znovu objevit modlitbu jako zkušenost, že jsme v Pánově přítomnosti a cítit, že jsme jím chápáni, přijímáni a milováni. Jak nás učil Ježíš, nejde o to, abychom množili slova, ale spíše o to, abychom dali prostor tichu." uvedl papež František v pátek 15. března na audienci Dikasteria pro evangelizaci. Podstatou evangelizace je předávání svědectví o milosrdenství a naději, pak lze překonat lhostejnost vůči Bohu.

image:Image 54/source/orig/53190_ticho.png
Fortna.eu

Sekularizace v církvi za poslední desetiletí způsobila obrovské problémy. Lidé v některých místních církvích necítí sounáležitost s křesťanským společenstvím nebo se dokonce stávají zcela lhostejní vůči víře. Zvláště proto papež František zdůrazňuje, že nyní je čas si uvědomit, co předat mladým generacím, aby mohly znovu nalézt smysl života. Často se hlásá nezávislost jedince, ale to neznamená nezávislost jedince na Bohu, protože je to ve skutečnosti On, kdo zaručuje svobodu člověka.

"Proto před námi stojí zásadní otázka, jak překonat trhlinu, k níž došlo v předávání víry. Proto je naléhavě potřebné uzdravit vztahy v rodinách a obnovit spolupráci s formačními centry," říká Svatý otec. "Jádrem evangelizace je víra ve vzkříšeného Pána. Aby mohla být předávána, vyžaduje významnou zkušenost žitou v rodině a křesťanském společenství jako setkání s Ježíšem Kristem, který mění život. Bez tohoto setkání, skutečného a existenciálního, budeme vždy vystaveni pokušení učinit z víry teorii, a nikoli svědectví života."

Svatý Otec povzbuzuje biskupy, aby reagovali na potřeby dnešní doby a aby podporovali zvláště mladé tak, aby se zmenšila propast mezi generacemi a předávání víry se nejevilo jako úkol svěřený pouze starším lidem.

Základním pilířem evangelizačního díla je podle papeže Františka milosrdenství. "Božího milosrdenství není nikdy nedostatek a my jsme povoláni vydávat o něm svědectví a takříkajíc ho nechat kolovat v žilách těla církve. Bůh je milosrdný." Velkým svědectvím milosrdenství je svátost smíření. Měla by pomoci všem kněžím znovu objevit milost a radost z toho, že jsou služebníky Boha, který odpouští, vždy a bez hranic. Evangelizace vedená Boží milostí a postojem milosrdenství umožňuje lépe naslouchat a vytváří prostor pro obrácení srdce. "Skutečně se nás dotýká to, co cítíme, že nejvíce potřebujeme, totiž čistá, zdarma darovaná láska, která je pramenem nového života."

Evangelizace je založena také na naději, která by měla tematicky provázet nadcházející Jubilejní rok. "Tato teologická ctnost byla poeticky vnímána jako "mladší sestra" mezi ostatními dvěma, vírou a láskou, bez ní však tyto dvě ctnosti nerozkvétají. Svatý Boží lid ji tolik potřebuje! " Poutníci by během Jubilejního roku měli mít možnost zakusit víru, obrácení a odpuštění a setkat se s živým společenstvím.

"Tento rok, který předchází Jubileu, je věnován modlitbě. Potřebujeme znovu objevit modlitbu jako zkušenost, že jsme v Pánově přítomnosti a cítit, že jsme jím chápáni, přijímáni a milováni. Jak nás učil Ježíš, nejde o to, abychom množili slova, ale spíše o to, abychom dali prostor tichu, abychom naslouchali Jeho světu a přijali ho do svého života (srov. Mt 6,5-9). Začněme se, bratři a sestry, více a lépe modlit ve škole Marie a svatých. Děkuji vám za vaši práci v těchto dnech a za vaši službu církvi. Ze srdce vám žehnám a modlím se za vás. A vy se také, prosím, modlete za mě. Děkuji vám!"

Zdroj: Zenit.org

Papež František

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek