Papež František: O ctnosti správné míry

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 4. 2024, 13.11

O umírněnosti neboli schopnosti ovládat se hovořil papež František v další ze svých katechezí o ctnostech. Poutníkům přicházejícím na středeční audienci připomněl, že mírnost či střídmost nečiní člověka bezbarvým a zbaveným radostí života, ale učí hledat správnou míru. "Abychom si vážili dobrého vína, je lepší ho vychutnávat malými doušky, než ho vypít na jeden zátah," podotkl Svatý otec.

image:Image 55/source/orig/54861_pope-kjsdd.jpeg
Vatican Media

Papež František připomněl, že pro Řeky střídmost (enkráteia) znamenala "moc nad sebou samým", zatímco Katechismus katolické církve ji chápe jako “mravní ctnost, která zmírňuje přitažlivost rozkoší a dává člověku schopnost vyrovnaně užívat stvořená dobra” (srov. KKC 1809).

"Střídmost je ctnost správné míry. Člověk musí v každé situaci jednat moudře, protože lidé, kteří jednají vždy impulzivně nebo zbrkle, jsou nakonec nespolehliví. Ve světě, kde se velmi mnoho lidí pyšní tím, že říkají, co si myslí, umírněný člověk raději přemýšlí o tom, co říká. Nedává prázdné sliby, ale přijímá závazky v takové míře, aby je mohl splnit," pokračoval Svatý otec. Zdůraznil, že pokud jde o požitky, umírněný člověk jedná obezřetně. A dodal, že lidé, kteří chtějí vyzkoušet všechno, ztrácejí zálibu v čemkoli.

"Umírněný člověk dokáže dobře vážit a dávkovat svá slova. Nedovolí, aby chvilkové rozčilení zničilo vztahy a přátelství, které lze jen obtížně obnovit. To však neznamená, že jej vždy uvidíme s klidnou, usměvavou tváří. Někdy je totiž třeba protestovat, ale vždy správným způsobem. Slovo výtky je někdy zdravější než kyselé, rozhořčené mlčení," řekl František. Upozornil, že umírněný člověk ví, že není nic nepříjemnějšího než opravovat druhé, ale také ví, že je to nutné: jinak bychom dávali volný průchod zlu.

Darem mírného člověka je rovnováha, vlastnost stejně drahocenná jako vzácná. V našem světě totiž všechno směřuje k přehánění. Umírněnost však dobře souzní s evangelními postoji, jako je mírnost, diskrétnost, mlčenlivost, tichost. Umírněný člověk si váží úcty druhých, ale nečiní z ní jediné kritérium pro každé jednání a každé slovo. Nevyhledává potlesk, ačkoli ví, že potřebuje druhé,” řekl papež a dodal: "Není pravda, že mírnost činí člověka bezbarvým a bezradným. Naopak, umožňuje člověku lépe se těšit z dobrých věcí, které dává život, a vážit si toho, co je v životě nejdůležitější."

Na závěr generální audience papež připomněl obyvatelstvo Svaté země a Ukrajiny a vyslovil výzvu k propuštění válečných zajatců. "Mučení vězňů je strašné, nelidské a zraňuje důstojnost člověka. Mysleme na válečné zajatce: kéž Pán pohne vůlí odpovědných za tyto zločiny, aby byli všichni osvobozeni.“

Zdroj: vatican.va

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Eucharistie - srdce církve