Papež František: O statečnosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 4. 2024, 11.48

Křesťan bez statečnosti, který nesměřuje své síly k dobru, který nikomu nevadí, je neužitečným křesťanem. Papež František o tom hovořil při středeční audienci v katechezi věnované “nejbojovnější ze ctností”, kterou je statečnost. Připomněl, že statečnost přináší vytrvalost v těžkostech a stálost v úsilí o dobro.

image:Image 55/source/orig/54551_pope-45567.jpeg
Vatican Media

S odkazem na starořecké filozofy a křesťanské teology Svatý otec poukázal na dva rozměry statečnosti. "Statečnost je především vítězství nad sebou samým," řekl František s odkazem na vnitřní zkoušky, kterým jsme vystaveni.

"Existují vnitřní nepřátelé, které musíme překonat, a nazývají se neklid, úzkost, strach a pocit viny, jsou to síly, které v nás bouří a v některých situacích nás ochromují. Kolik bojovníků se vzdá ještě dříve, než se pustí do boje! Statečnost je především vítězství nad sebou samým," řekl papež. Poukázal na to, že většina obav, které v nás vyvstanou, je nereálná a vůbec se nenaplní. "Pán je s námi, pokud mu důvěřujeme a upřímně hledáme dobro. Pak můžeme v každé situaci počítat s tím, že nás Boží Prozřetelnost ochrání a vyzbrojí." - poznamenal. František připomněl, že kromě vnitřních zkoušek existují i vnější nepřátelé, což jsou životní zkoušky, pronásledování, těžkosti, které jsme nečekali a které nás zaskočí: "Pevnost z nás dělá houževnaté mořeplavce, kteří se nebojí a nenechají se odradit".

František zdůraznil, že statečnost je kardinální ctností, protože bere vážně výzvu zla ve světě. Poukázal na to, že mnozí předstírají, že neexistuje, ale stačí sáhnout po novinách, abychom objevili ohavné činy, jejichž jsme částečně oběťmi a částečně protagonisty: války, násilí, otroctví, útlak chudých, rány, které se nikdy nezhojily a stále krvácejí.

Papež připomněl, že ctnost statečnosti nás nutí na to vše reagovat a ohradit se rozhodným "ne". "Na našem pohodlném Západě, který všechno poněkud rozmělnil, který z procesu sebezdokonalování udělal pouhý organický vývoj, který nepotřebuje boj, protože mu všechno připadá stejné, někdy pociťujeme zdravou nostalgii po prorocích," řekl František. Poznamenal, že je potřeba, aby nás někdo vytrhl z pohodlného místa, v němž jsme se uvelebili, a přiměl nás pevně zopakovat své "ne" zlu a všemu, co vede k lhostejnosti. A připojil apel: "Objevme tedy znovu v evangeliu Ježíšovu statečnost a učme se jí ze svědectví svatých mužů a žen".

Zdroj: vatican.va

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Upřímná vyprávění poutníka svému duchovnímu otci
Upřímná vyprávění poutníka svému duchovnímu otci