Papež František odsoudil eutanázii a potraty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 9. 2023, 12.07

Papež František na sobotní tiskové konferenci na palubě papežského letadla z Marseille do Říma odsoudil eutanazii a potraty jako činy, které si "zahrávají se životem."

image:Image 42/source/orig/41726_whatsapp-image-2023-09-23-at-20-42-33.jpg

"Se životem se nehraje, ani na začátku, ani na konci. S ním se nehraje!" řekl Svatý otec novinářům 23. září, když se vracel z dvoudenní cesty v Marseille na jihu Francie, kde promluvil na setkání mladých lidí a biskupů nazvaném Rencontres Mediterrannées (Středomořská setkání).

"Ať už jde o zákon nenechat růst dítě v lůně matky nebo o zákon o eutanazii v nemoci a ve stáří," uvedl papež a dodal: "Neříkám, že je to věc víry, ale je to věc lidská."

Na palubě letadla se papeže Františka jeden francouzský novinář zeptal, zda dříve během soukromého rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil o eutanazii. Francouzská vláda se v současné době chystá schválit kontroverzní návrh zákona, který by mohl v zemi legalizovat asistovanou sebevraždu a eutanazii. Hlasování, které bylo odloženo právě kvůli papežově návštěvě, se bude konat 26.–⁠28. září.

Svatý otec uvedl, že v sobotu s Macronem téma eutanazie neřešil, ale že se k této otázce jasně vyjádřil, když ho francouzský prezident loni navštívil ve Vatikánu. Papež František zdůraznil, že nejde jen o názor, že život by měl být chráněn, a varoval, že je snadné propadnout myšlence, že bolesti je třeba vždy zabránit, a to i prostřednictvím toho, co by někteří mohli považovat za hmanistickou eutanazii.. "Místo toho věda dosáhla velkého pokroku v pomoci lidem zvládat bolest pomocí léků," poznamenal a zopakoval, že "se životem se nehraje."

Papež František při této příležitosti připomněl dystopický vědeckofantastický román "Pán světa" od Roberta Hugha Bensona z roku 1907. Autor podle něj ukazuje, jak to nakonec dopadne, [když] odstraníte všechny rozdíly a také všechny bolesti, a eutanazie je jednou z těchto věcí... jemná smrt, selekce před narozením. Svatý otec po celou dobu svého pontifikátu eutanazii odsuzoval, mimo jiné ji označil za "hřích proti Bohu."

Na svátek Panny Marie Fatimské 13. května papež vyjádřil lítost nad legalizací eutanazie v Portugalsku, kterou označil za "zákon na zabíjení". Rovněž se důrazně zasazoval o to, aby byla těžce nemocným a umírajícím poskytována paliativní péče, která zlepšuje kvalitu života lidí trpících těžkými nemocemi. "Musíme lidi doprovázet na cestě ke smrti, ale ne smrt provokovat nebo usnadňovat asistovanou sebevraždu," řekl v roce 2022.

Zdroj: CNA

Papežské cesty

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti