Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež František podepíše s laureáty Nobelovy ceny dokument o lidském bratrství

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2023, 14.25
TiskTisk

Laureáti Nobelovy ceny, držitel Grammy Andrea Bocelli a několik bývalých hlav států se v sobotu večer připojí k papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí, kde se uskuteční Světové setkání o lidském bratrství.

image:Image 33/source/orig/32846_20170907-img4036.jpg
Svatopetrské náměstí v Římě
Foto: Jana Chadimova, ČaV

Akce nazvaná “#Not Alone" ("#Nebýt Sám") se uskuteční 10. června a vyvrcholí podpisem Svatého otce pod dokument vyzývající k závazku lidského bratrství. Dokument vypracovala desítka nositelů Nobelovy ceny míru spolu se zástupci bývalých oceněných.

Mladí lidé zastupující různé země také vytvoří "symbolické objetí" spojením rukou v kruhu kolem Svatopetrského náměstí, uvedla nadace Fratelli Tutti, která akci zaštiťuje.

Na tiskové konferenci ve Vatikánu, jezuita Francesco Occhetta, vedoucí nadace Fratelli Tutti, uvedl, že účastníci akce dostanou darem kousek organické půdy a semínka, která zasadí a nechají vyklíčit jako symbol závazku k bratrství.

Mezi laureáty Nobelovy ceny, kteří potvrdili svou účast na Světovém setkání o lidském bratrství, patří irácká obhájkyně lidských práv Nadia Muradová, konžský lékař Denis Mukwege a jemenský vůdce arabského jara Tawakkol Karman. Zúčastní se také bývalí prezidenti Kolumbie, Kostariky, Polska a Demokratické republiky Východní Timor, všichni nositelé ceny míru a zástupci několika organizací OSN, které byly v minulosti jejími nositeli.

Světové setkání o lidském bratrství bude zahájeno neveřejnými schůzkami pěti pracovních skupin, v nichž budou zastoupeni laureáti Nobelovy ceny, ekologové, studenti a různá sdružení. V 16:00 hodin místního času bude zahájen italský televizní přenos ze Světového setkání o lidském bratrství na Svatopetrském náměstí vystoupením zpěváka Bocelliho a dalších italských hudebních umělců.

Papež František se k akci připojí o dvě hodiny později, aby si vyslechl, co vyplynulo z jednání pracovních skupin, podepsal dokument o lidském bratrství a připojil se k symbolickému objetí. Později se na pódiu představí cirkusoví a pouliční umělci, kteří budou vystupovat až do 22:00 hodin.

Náměstí v Buenos Aires v Argentině, Jeruzalémě, Nagasaki v Japonsku, Brazzaville v Konžské republice a na dalších čtyřech místech světa se v rámci akce živě propojí se Svatopetrským náměstím.

Zdroj: CNAFocusy

Papež František Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou