Papež František: Potřebujeme stálost v konání dobra

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 3. 2024, 12.31

Ať se to zdá jakkoli obtížné, člověk je stvořen pro dobro a může se v něm také cvičit, zdokonalovat se v něm, tedy ve ctnosti, řekl papež při generální audienci. Po sérii katechezí o hlavních neřestech dnes František zahájil novou sérii o ctnostech. Protože měl papež potíže s mluvením, požádal otce Pierluigiho Girolliho z vatikánského státního sekretariátu, aby jeho katechezi přečetl.

image:Image 54/source/orig/53050_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-35.jpeg
Vatican Media

"Katechismus katolické církve nám podává přesnou a stručnou definici: Ctnost je obvyklé a trvalé odhodlání konat dobro" (č. 1803). Není to tedy spontánní a poněkud nahodilé dobro, které tu a tam spadne z nebe. Dějiny nám říkají, že i zločinci ve světlé chvilce konali dobré skutky; tyto skutky jsou jistě zaznamenány v 'Boží knize', ale ctnost je něco jiného. Je to dobro, které vzniká pomalým zráním člověka, až se stane jeho vnitřní vlastností. Ctnost je způsobilost ke svobodě. Jsme-li svobodní v každém činu a jsme pokaždé povoláni volit mezi dobrem a zlem, ctnost je to, co nám umožňuje vypěstovat si návyk správného rozhodování,” vysvětluje Svatý otec ve své katechezi.

Jak papež dále poznamenal, již antičtí filozofové si byli vědomi toho, že cvičení se ve ctnosti je plodem dlouhého vývoje, který vyžaduje úsilí a dokonce i utrpení. Formovat v sobě ctnost je obtížný úkol, který však rozhoduje o našem štěstí, uvedl Svatý otec.

"Pro křesťana," zdůraznil papež, "je v tom první pomocí Boží milost. V nás pokřtěných je totiž přítomen Duch Svatý, který působí v našich duších, aby je přivedl ke spravedlivému životu. Kolik křesťanů dospělo ke svatosti skrze slzy, když si uvědomili, že nedokážou překonat určité slabosti! Zakusili však, že Bůh v nich dokončil dobré dílo, které oni viděli jen v obrysech. Milost vždy předchází našemu mravnímu jednání”.

Zdroj: Vatican.va

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester