Papež František: Sdílejte evangelium s horlivostí jako svatý František Xaverský

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 5. 2023, 18.01

Papež věnoval promluvu při generální audienci ve středu 17. května příběhu odvážného světce ze 16. století, který riskoval svůj život, aby se vydal na cestu do míst, která byla tehdy považována za "konec světa". Se Svatým otcem se na Svatopetrském náměstí setkal i kardinál Dominik Duka, emeritní arcibiskup pražský, který pobývá v těchto dnech v Římě.

image:Image 31/source/orig/30291_347388705-585567127011403-4693775193933638737-n.jpg
Vatican Media

František Xaverský, jeden z prvních jezuitských kněží, přinesl Kristovo poselství do Indie, na vzdálené ostrovy indonéského souostroví a do Japonska. Papež František ve své katechezi mimo jiné uvedl, že svatý František Xaverský je považován za největšího misionáře moderní doby. Jeho snem bylo evangelizovat Čínu, ale na cestě za jeho uskutečněním zemřel.

"Láska ke Kristu byla silou, která ho hnala až na nejzazší hranice, do neustálé dřiny a nebezpečí, překonával neúspěchy, zklamání a sklíčenost, ale dodávala mu útěchu a radost z toho, že ho následuje a slouží mu až do konce...Kéž nám svatý František Xaverský, který vykonal velké věci v takové chudobě a s takovou odvahou, dá něco z této horlivosti, z této horlivosti žít evangelium a hlásat evangelium," řekl papež.

Podle papeže je František Xaverský vzorem i pro dnešní mladé: "Mnoha mladým lidem, kteří dnes mají nějaký neklid a nevědí, co si s ním počít, říkám: podívejte se na Františka Xaverského, podívejte se na obzor světa, podívejte se na tolik lidí v nouzi, na tolik lidí, kteří trpí, kteří potřebují Ježíše," řekl papež.

V polovině generální audience papež František přerušil jednání, aby odpověděl na příchozí telefonát. Ačkoli je vzácné vidět papeže používat mobilní telefon, není to poprvé, co během generální audience telefonoval. Papež František zvedl telefon i během týdenní středeční audience v srpnu 2021.

Na závěr audience papež František připomněl, že ve čtvrtek 18. května bude církev slavit slavnost Nanebevstoupení Páně. "Nanebevstoupení Páně, které budeme slavit zítra, nás vybízí, abychom se podívali na okamžik, kdy Ježíš před svým nanebevstoupením svěřuje apoštolům pověření přinést jeho poselství spásy až na konec země."

"Drazí mladí lidé ... přijměte Kristův misijní mandát a zavažte se, že dáte své nadšení do služeb evangelia. Vy, drazí nemocní a starší lidé, žijte spojeni s Pánem v jistotě, že cenným způsobem přispíváte k růstu Božího království ve světě. A vy, drazí novomanželé, dbejte na to, aby vaše rodiny byly místem, kde se učíte milovat Boha a být jeho svědky v radosti."

Zdroj: CNA

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein