Papež František se modlí za mír v Kamerunu a na Ukrajině

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 8. 2023, 17.18

V apelech po polední mariánské modlitbě papež s bolestí upozornil na nedávné ztroskotání migrantů ve Středozemním moři, které si vyžádalo více než čtyřicet obětí. Požádal o modlitbu za mír v Kamerunu a na Ukrajině a pozdravil účastníky Světových dní mládeže, kteří navštívili Řím.

image:Image 39/source/orig/38685_26153_0_844.jpeg

Navzdory srpnovému horku a tradičnímu období italských dovolených spojených se státním i církevním svátkem Nanebevzetí Panny Marie se v neděli 13. srpna na Svatopetrském náměstí shromáždilo patnáct tisíc lidí ke společné mariánské modlitbě s papežem Františkem. Poté papež obrátil pozornost k aktuálnímu dění:

„Před několika dny došlo ve Středozemním moři k dalšímu tragickému ztroskotání lodi s migranty: o život přišlo 41 lidí. Modlil jsem se za ně. A s bolestí a hanbou musíme konstatovat, že od začátku roku už v tomto moři zahynuly téměř dva tisíce mužů, žen a dětí, kteří se snažili dostat do Evropy. Je to otevřená rána našeho lidství. Povzbuzuji politické a diplomatické úsilí, které se ji snaží zacelit v duchu solidarity a bratrství, stejně jako úsilí všech, kteří se snaží předcházet ztroskotání lodí a zachraňovat migranty.

Zítra, v předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, se v kamerunském Bafoussamu uskuteční pouť s prosbou o mír v této zemi, která je stále sužována násilím a válkou. Připojme se k modlitbě za naše bratry a sestry v Kamerunu, aby Bůh na přímluvu Panny Marie podpořil naději lidí, kteří již léta trpí, a otevřel cesty dialogu k dosažení shody a míru.

Modleme se také za sužovanou Ukrajinu, která tolik trpí válkou.

Rád bych také ujistil o svých modlitbách za oběti požárů, které zpustošily havajský ostrov Maui.

Zvláště zdravím některé skupiny, které se zúčastnily Dní mládeže v Lisabonu, a těch je mnoho! Vidím vlajky, Polsko, Mexiko, Argentina, Itálie, Salvador, kněze a mladé lidi ze Salvadoru, studenty Iberoamerické univerzity v mexické Pueble a mladé lidi z Tchaj-wanu. Šťastnou cestu!“

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Dobrý život