Papež František se setkal s prezidentem Ukrajiny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 5. 2023, 18.47

Dnes, v sobotu 13. května 2023, přijal Svatý otec na audienci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten se následně setkal také s arcibiskupem Paulem Richardem Gallagherem, tajemníkem pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi Státního sekretariátu Vatikánu.

image:Image 30/source/orig/29886_23730_0_563.jpeg
Vatican Media

Setkání papeže s prezidentem Zelenskym trvalo asi 40 minut. Témata jejich rozhovoru se týkala humanitární a politické situace na Ukrajině ovlivněné probíhající válkou. Papež prezidenta ujistil, že bude i nadále pokračovat v modlitbách, o kterých svědčí jeho časté veřejné výzvy již od února loňského roku, a že bude stále prosit Pána za mír. Oba se shodli na nutnosti pokračovat v humanitárním úsilí a podpoře obyvatel. Papež zvláště zdůraznil naléhavou potřebu "gest lidskosti" vůči nejzranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu.

Papež daroval ukrajinskému prezidentovi malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě.

Při setkání se arcibiskupem Gallagherem hovořili rovněž  o válce na Ukrajině a s ní souvisejícími naléhavými problémy, zejména humanitárního charakteru, ale také o nutnosti pokračovat v úsilí o dosažení míru. Jednali také o některých bilaterálních otázkách týkajících se života katolické církve na Ukrajině.

Papež František Válka na Ukrajině Církev a společnost