Papež František se setkal s ukrajinskými biskupy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 9. 2023, 10.45

Minulou středu přijal papež František v aule Pavla VI. biskupy synody Ukrajinské řeckokatolické církve.

image:Image 41/source/orig/40526_papa-con-obispos-ucranianos-mesa-de-trabajo-1-2048x1134.jpg
Vatican Media

Během téměř dvouhodinového setkání arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinské řeckokatolické církve, připomněl bolestnou situaci ve své zemi s rostoucím počtem mrtvých, zraněných a umučených a poděkoval papeži za náklonnost projevovanou mnoha způsoby a při mnoha příležitostech.

Svatý otec pozorně naslouchal slovům, která mu byla adresována, a vyjádřil své pocity blízkosti a účasti na tragédii, jíž čelí ukrajinský lid. Zdůraznil svou lítost nad pocitem bezmoci, kterou Ukrajinci zažívají tváří v tvář válce. Zvláště pamatuje na ukrajinské děti, s nimiž se setkává při audiencích. "Dívají se na vás, ale zapomněly se usmívat, to je jedna z hrůz války: vzít dětem úsměv."

Při čelení krutosti války roste potřeba více se modlit za ukončení konfliktu. Na základě žádosti, která zazněla během setkání, papež vyjádřil přání, aby se v říjnu, zejména na mariánských poutních místech, modlili věřící růženec za mír a pokoj na Ukrajině.

Nakonec připomněl Svatý otec příklad Ježíše během pašijí, který se nestal obětí urážek, mučení a ukřižování, ale vydal svědectví o odvaze mluvit pravdu, být lidem nablízku, aby neztratili srdce. "Není to snadné, je to svatost, ale lidé chtějí, abychom byli svatými a učiteli na cestě, kterou nám ukázal Ježíš."

Na závěr se papež podělil o to, jak na Ukrajince vzpomíná ve svých každodenních modlitbách před obrazem Panny Marie, kterou mu před odjezdem z Buenos Aires daroval arcibiskup.

Zdroj: ZENIT

Synoda 2021–2024 Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Zlomit pouta strachu
Zlomit pouta strachu Kay Arthurová