Papež František: Světskost ničí srdce kněze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 2. 2024, 16.06

Radost z evangelia, sounáležitost s Božím lidem a velkorysost služby jsou tři rozměry, které by měli kněží ve svém životě neustále rozvíjet. František na to poukázal při audienci pro více než tisíc kněží a seminárních pedagogů, kteří se zúčastnili konference o trvalé formaci duchovenstva v Římě.

image:Image 51/source/orig/50958_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-106.jpeg
Vatican Media

Papež zdůraznil především potřebu přijmout radost z evangelia, být učedníkem a svědkem. "Jádrem křesťanského života je dar přátelství s Pánem, který nás osvobozuje od smutku individualismu a rizika života bez smyslu, bez lásky a bez naděje," řekl papež. Poznamenal, že toto je základním kamenem trvalé formace nejen kněží, ale každého křesťana. "Pouze když jsme a zůstaneme učedníky, můžeme se stát Božími služebníky a misionáři jeho království. Pouze když přijmeme a pěstujeme radost z evangelia, můžeme tuto radost přinášet druhým. Proto během formace nezapomínejme, že jsme vždy učedníky na cestě a že právě to je vždycky tím nejkrásnějším, co se nám z milosti přihodilo!" Svatý otec připustil, že se můžeme setkat i s kněžími, kteří tuto schopnost služby nemají, kteří jsou možná sobečtí, s kněžími, kteří zvolili cestu podnikání, ztratili schopnost cítit učednictví a sami se cítí být pány.

Papež poznamenal, že je třeba usilovat také o lidský rozvoj duchovních, což však nesmí znamenat podlehnutí vlivům světa, protože světskost ničí srdce kněze. "Jeden starý kněz mi jednou řekl: Když si kněz neumí hrát s dětmi, je ztracen. To je zajímavé. Je to totiž zkouška. Potřebujeme kněze, kteří jsou plně lidští, kteří si hrají s dětmi a projevují něhu starším lidem, kteří jsou schopni dobrých, zralých vztahů, aby mohli čelit výzvám služby, aby útěcha evangelia zasáhla Boží lid skrze jejich lidství proměněné Ježíšovým Duchem. Nikdy nezapomínejme na polidšťující sílu evangelia," zdůraznil Svatý otec.

Papež František Život z víry

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti