Papež František zavolal matce mladíka, který zemřel po Světových dnech mládeže: "Utěšoval mě jako můj otec"

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 8. 2023, 14.28

Papež František zavolal matce 24letého mladíka Lucy Re Sarta, který zemřel poté, co se během cesty do Portugalska na Světové dny mládeže zřejmě nakazil bakteriální stafylokokovou infekcí. Infekce pravděpodobně přešla v sepsi vedoucí k selhání orgánů a mladík 11. srpna zemřel.

image:Image 40/source/orig/39061_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpg

Ve čtvrtek 17. srpna, den před pohřbem, matce mladíka zavolal papež František. Podle pomocného milánského biskupa Luky Raimondiho, který pohřeb sloužil spolu s dalšími 13 kněžími, papež a Lucasova matka plakali společně.

Matka Lucase biskupovi poté řekla: „Až ho (papeže) uvidíš, poděkuj mu za mě, protože byl tolik laskavý. Truchlil se mnou, plakal se mnou, a především byl jako otec. Utěšoval mě, jako by byl můj táta.

„Lucasova matka byla velmi dojatá,“ řekl biskup a dodal, že i jeho papežovo gesto dojalo. „Papež sdílel slzy této ženy. To mě zasáhlo. Je to velmi krásné.“

Biskup Américo Aguiar, lisabonský pomocný biskup a ředitel Světových dnů mládeže, vyjádřil rodině soustrast a ujistil ji, že Portugalsko truchlí s nimi.

Biskup Raimondi v pohřební homilii navázal na základní myšlenky papeže Františka ze závěrečné mše Světových dnů mládeže: zářit, naslouchat a nebát se. Uvedl, že Luca sám se rozhodl zářit účastí na Světových dnech mládeže a aktivní účastí na životě místní církve. Jeho "radostí bylo naslouchat Pánu a bližním, kterým sloužil v oratoři San Luigi v Marnate."

"Je to sám Luca, kdo nám dnes stejně jako Ježíš říká: Nebojte se. Já jsem s Ježíšem. Pokračujte ve víře."

Biskup řekl, že uprostřed tragédie ztráty mladého života na pohřbu "dýchala fiesta světla: fiesta světla mladých věřících, kteří se modlili a kteří do modlitby zapojili celé společenství.“ Lucovi přátelé na pohřbu zazpívali hymnu Světových dnů mládeže a doprovodili ho na hřbitov. „Zármutek rodiny je v těchto dnech nevyjádřitelný. Tento smutek nepochybně doprovází blízkost celého společenství, univerzální církve.“ dodal biskup.

Na závěr uvedl, že v jubilejním roce 2025, "až pojedeme do Říma, bude Luca takříkajíc naším patronem. Bude nás doprovázet z nebe."

Zdroj: CNA

Papež František Světové dny mládeže Mladí v církvi