Papež František: Žehnat homosexuálním svazkům není možné

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 5. 2024, 14.38

“To, co jsem dovolil, nebylo žehnání svazků,” říká papež František. Svatý otec poskytl rozhovor moderátorce a šéfredaktorce večerních zpráv americké televizní stanice CBS Norah O’Donnellové. V hodinovém speciálu odvysílaném 20. května se dotkl celé řady aktuálních témat a objasnil rovněž svůj postoj k tématům obsaženým v nedávné věroučné deklaraci Fiducia Supplicans ohledně žehnání stejnopohlavním párům.

image:Image 57/source/orig/56895_fotky-k-clankum-na-web-12.png

Americká novinářka ve svém dotazu vyšla z všeobecně rozšířeného výkladu, že deklarace Fiducia Supplicans, vydaná Dikasteriem pro nauku víry 18. prosince loňského roku, povolila katolickým kněžím žehnat stejnopohlavním párům. Konstatovala, že je to velká změna a žádala po papeži vysvětlení, v čem spočívá.

Svatý otec doslova odpověděl: “Ne, to, co jsem povolil, nebylo žehnání svazkům. To nelze udělat, protože to není svátost. To nemohu. Pán to tak učinil. Ale žehnat každému člověku, to ano. Požehnání je pro každého. Pro každého. Žehnat svazku homosexuálního typu však jde proti danému právu, proti církevnímu právu. Ale žehnat každému člověku, proč ne? Požehnání je pro všechny. Někteří lidé tím byli pohoršeni. Ale proč? Žehnat lze každému!”

Druhé z horkých témat, kterého se Norah O’Donnellová dotkla, byl problém surrogátního mateřství. Papež František znovu potvrdil svá v poslední době několikrát opakovaná slova. “Co se týče náhradního mateřství v pravém slova smyslu, ne, není povoleno. Někdy se z náhradního mateřství stává byznys, a to je velmi špatné.”

Zdroj: CBS

Papež František

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.