Papež František znovu vyzývá k modlitbě za generální shromáždění synody

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 9. 2023, 10.36

Svatý otec vyzval v neděli během promluvy při modlitbě Anděl Páně církevní představitele různých denominací i všechny křesťany, aby se k němu 30. září připojili v modlitbě a svěřili průběh zasedání 16. řádného generálního shromáždění synody katolické církve Duchu Svatému.

image:Image 42/source/orig/41780_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-55.jpeg
Vatican Media

Ekumenické modlitební vigilii na Svatopetrském náměstí bude předsedat papež František za přítomnosti ekumenického patriarchy Bartoloměje, canterburského arcibiskupa Justina Welbyho a mnoha dalších církevních představitelů stejně jako tisíců křesťanů různých denominací. Modlitební vigilie bude příležitostí svěřit práci 16. generálního shromáždění synody katolické církve Duchu Svatému. Seznam všech představitelů církví a křesťanských společenství, kteří se vigilie zúčastní, je k dispozici zde.

Modlitební vigilie  začne v 19 hodin, ale bude jí předcházet od 16.30 předprogram, slavnost poděkování a vděčnosti především za tyto čtyři dary:  za dar jednoty a za synodu, za dar ostatních, za dar pokoje a za dar stvoření. Při vlastní vigilii bude na programu poslech Božího slova, chvály a přímluvy, písně z Taizé a ticho, které je znamení bratrství, jednoty a pokoje. V této době, kdy se v církvích konají slavnosti díkůvzdání za stvoření a úrodu, se také Svatopetrské náměstí promění „v zahradu“ plnou stromů a květin. Na místě bude i kříž svatého Františka z kostela sv. Damiána v Assisi.

Program, který bude předcházet modlitbě, i ekumenická vigilie, budou živě přenášeny prostřednictvím YouTube kanálu Vatican Media s překladem do osmi světových jazyků.

Program setkání „Together“ v Římě pro mladé

Tisíce mladých lidí ve věku od 18 do 35 let z různých zemí se také zúčastní programu, který zahrnuje workshopy a další setkání v Římě a jeho okolí. Bude se konat od 29. září do 1. října a jeho součástí je  i již zmíněná ekumenická modlitební vigilie na Svatopetrském náměstí nebo modlitba chval a adorace plánovaná na sobotní odpoledne v Lateránské bazilice.

Workshopy budou mít např. tato témata: naslouchání uprchlíkům a jejich zkušenostem, poznávání jiných náboženství a přesvědčení, návštěva organizací, které pracují s lidmi na okraji společnosti, rozpoznávání Krista v rozmanitosti našich tradic, ekumenické panelové diskuse, ochrana stvoření.

Společné modlitby po celém světě

Ve stejném duchu se budou 30. září nebo v okolních dnech konat společné modlitby po celém světě. Zatím jich bylo naplánováno více než 120. Křesťané z různých církví se sejdou k modlitbě a rozjímání, aniž by museli cestovat do Říma. V Praze se tato modlitba uskuteční 2. října 2023 v kostele Martina ve zdi, Martinská 8, Praha 1, od 19:30. Každý den přibývají další plánovaná setkání. Informace o jednotlivých modlitbách po celém světě najdete na mapě akcí.

Projekt vznikl v říjnu 2021, když byl bratr Alois, představený komunity Taizé, pozván, aby promluvil na zahájení synodálního procesu katolické církve. Příprava vigilie byla skutečným cvičením v synodalitě. Od počátku tu byla snaha zapojit co největší množství partnerů: se sekretariátem římské synody, Dikasteriem pro podporu jednoty křesťanů, Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římským vikariátem úzce spolupracovalo víc než padesát subjektů ze všech denominací. Úplný seznam zapojených partnerů je k dispozici na webových stránkách.

Oficiální stránky: www.together2023.net

Zdroj: Together

Synoda 2021–2024 Papež František Ekumenismus

image:Image Vést jako Ježíš
Vést jako Ježíš Floyd McClung
image:Image Myšlenka na den
Myšlenka na den Marin de Boylesve
image:Image Ať se ti život povede!
Ať se ti život povede! Guy Gilbert
image:Image Kříž jako strom života