Papež k africkým studentům: Doufám, že v únoru navštívím váš světadíl

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 11. 2022, 17.32

Papež František by rád počátkem příštího roku navštívil Jižní Súdán a Konžskou demokratickou republiku. Prohlásil to v úterý odpoledne během videokonference se studenty z různých afrických zemí. Papežova cesta do Afriky plánovaná na letošní léto byla ze zdravotních důvodů zrušena.

image:Image 19/source/orig/18614_16213_0_844.jpeg
Foto: Papež hovoří se studenty z afrických univerzit

„Lékař mi tehdy zakázal cestovat, ale teď už zase můžu chodit, sice s pomocí hole, ale můžu“, řekl František africkým studentům teologie. Onlinový dialog s africkými studenty se nesl v duchu hesla „Budování mostů napříč Afrikou“ a byl organizován americkými jezuity společně s Papežskou komisí pro Latinskou Ameriku.

„Stavění mostů může mladým lidem pomoci dosáhnout lepšího života. Musíme se zorganizovat, abychom mohli spolupracovat. Neizolujte se“, zněla papežova výzva, který strávil s mladými lidmi dobré půldruhé hodiny a poskytl jim příležitost k výměně názorů prostřednictvím otázek a odpovědí. Kromě papežovy cesty do Afriky bylo jedním z diskutovaných témat vykořisťování lidí a vytěžování životního prostředí.

„Afrika neexistuje proto, aby byla vykořisťována“, zdůraznil František a kritizoval také dobu kolonialismu, která zanechala bolestné stopy. Dalšími tématy byly války a napětí ve světě, nucená migrace a nedostatek pracovních příležitostí na africkém kontinentu. Papež František znovu zdůraznil roli vzdělání a vyzval církev, aby v této oblasti i nadále pomáhala, „neboť vzdělání je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak přispět k růstu Afriky“.

Papež František Mladí v církvi

image:Image Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět