Papež k mercedářům: Navzdory všem rozporům se síť církve nikdy neprotrhne

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 5. 2022, 18.03

Dnes dopoledne přijal papež František v Apoštolském paláci účastníky generální kapituly Řádu Panny Marie Milosrdné. Papež k mercedariánům pronesl dlouhou promluvu ve španělštině.

image:Image 12/source/orig/11264_8040_0_844.jpeg

František připomněl téma generální kapituly, které je plně v souladu s mariánským původem tohoto řádu, který v Barceloně založil sv. Petr Nolasco (1189 -1256): „Udělejte vše, co vám řekne!“. Původním cílů mercedářů bylo vykupování křesťanských zajatců z muslimského zajetí, a to i za cenu obětování vlastního života.

„První prosba, kterou vám dnes Panna Maria jako členům generální kapituly adresuje, zní: Naslouchejte! Mnohé skutečnosti, které dnes vidíme ve světě, církvi i řádu, k nám hovoří o nedostatku naděje a motivace“. „Co bychom měli poslouchat?“, tázal se papež. „Hlasy, které k nám promlouvají o všem negativním? Hlasy, které nám prodávají snadná řešení, nebo spletité programy plné erudice? To vše jsou pokušení generální kapituly. Dávejte pozor!“.

„Věřím“, pokračoval římský biskup, „že dnes vám Maria říká něco jiného: žádá, aby se Ježíš dotazoval vašeho srdce novým, originálním, nečekaným způsobem. Především naslouchejte Bohu, pokud k nám může promlouvat skrze bratry nebo různé okolnosti“, vyzýval papež František.

„Pán od nás požaduje: začněte znovu, začněte znovu každý den, v každém projektu, neunavujte se, nenechte se odradit. To Ježíš opakuje ve svém evangeliu, když žádá Petra, aby znovu spustil sítě, a ten odpovídá: Pane, nic jsme nechytili!“, pokračoval papež ve své promluvě. „Realita, o níž jsme se předtím zmínili, se může jevit jako dlouhá noc; naše práce se může jevit jako nesmyslná únava, pokud ji nevnímáme jako velkorysou odpověď na Ježíšovo volání a nepřipojíme se k církvi v díle evangelizace. Protože povoláním církve je evangelizovat, radostí církve je evangelizovat, a tak spatřit něco zajímavého, že totiž navzdory všemu, rozporům, problémům se síť neprotrhne“.

„Otevřme svá srdce, abychom přijali překvapení, které nám Ježíš přináší. Nevím, co to bude, a nevíte to ani vy. Dnes, jako odjakživa, existují věznění a nová otroctví, ačkoli se změnila geografie, režimy, barvy. Jsou zde noví, skrytí a neznámí otroci, ale je jich mnoho. Dokonce i v megalopolích, jako je Řím, Londýn, Paříž otroctví nadále pokračuje. Vyhledejte tyto nové otroky a ptejte se Pána: Co mám dělat?“, uzavřel papež.

Papež František Život z víry Promluvy papeže Františka

image:Image Zraněný pastýř