Papež k mládeži v Benátkách: Odložte telefony a věnujte se druhým

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 4. 2024, 13.20

Papež František při své dnešní návštěvě italských Benátek vyzval mladé lidi, aby se stali darem pro ostatní a zaměřili se na to, jak mohou někomu pomoci.

image:Image 56/source/orig/55309_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-120.jpeg
Vatican Media

Papež František se v neděli dopoledne 28. dubna setkal s mladými lidmi v Benátkách na náměstí před bazilikou Panny Marie Dobrého zdraví. Setkání bylo třetí akcí jeho jednodenní pastorační návštěvy severoitalského města v rámci benátského Bienále umění.

V promluvě k mladým lidem papež připomněl, že všichni jsme dostali velký dar být milovanými Božími dětmi, a proto jsme povoláni sdílet jeho radost s ostatními. Zamýšlel se dále nad dvěma slovesy, která charakterizují jednání Panny Marie, jakmile se dozvěděla, že se stane Matkou Boží: "Vstala a šla."

"Povstaňte," vyzval papež František mladé v Benátkách. "Vstaňte ze země, protože jsme stvořeni pro nebe. Povstaňte ze smutku, abyste pozvedli svůj pohled vzhůru. Povstaňte, abyste se postavili před život, a ne abyste seděli na pohovce." Dodal, že první věc, kterou by měl každý z nás udělat, když se ráno probudí, je poděkovat Bohu za dar života krátkou modlitbou: "Můj Bože, děkuji ti za život. Můj Bože, dej, ať si svůj život zamiluji. Můj Bože, ty jsi můj život."

Papež uznal, že mladí lidé musí bojovat s "tísnivou setrvačností", která náš svět mění v odstíny šedi. "Kéž dovolíme Pánu, aby nás vzal za ruku, protože on nikdy nezklame ty, kdo mu důvěřují, ale vždy pozvedá a odpouští," řekl papež František. Dodal, že i když upadneme nebo uděláme chybu, Bůh je tu, aby nás zvedl jako Otec, protože nás vidí jen jako "děti, které má pozvednout, ne jako zločince, které má potrestat". "Poté, co jsme povstali ze spánku nebo hříchu, musíme "zůstat" v Ježíši prostřednictvím ctnosti vytrvalosti."

Místo aby křesťané žili z rychlých emocí a momentálního uspokojení, jsou povoláni vytrvat společně ve víře a lásce tím, že se modlí ve společenství při mši svaté. "Možná si řeknete: 'Ale všude kolem mě je každý sám se svým mobilem, přilepený na sociálních sítích a videohrách'...Vy však musíte nebojácně jít proti proudu: vezměte život do svých rukou, zapojte se; vypněte televizi a otevřete evangelium; odložte mobil a setkávejte se s lidmi!" Stejně jako gondoly, které brázdí benátskými kanály, by mladí lidé podle Svatého otce měli veslovat proti proudu. "Veslování obnáší pravidelnost," řekl papež. "Ale vytrvalost přináší odměnu, i když je cesta obtížná."

Papež František se poté věnoval druhému slovesu, které popisuje Marii: "jít". "Jestliže povstat znamená přijmout sebe jako dar, jít znamená učinit sebe darem....Je-li život darem, jsem povolán žít tak, že se daruji pro druhé." Papež dále vyzval mladé shromážděné v Benátkách, aby přijali Boží výzvu k účasti na jeho stvoření. "Stvoření nás vyzývá, abychom se sami stali tvůrci krásy, abychom vytvořili něco, co předtím neexistovalo...Život si žádá, aby byl darován, ne řízen; musíme se vymanit z hypnotického světa sociálních médií, který otupuje duši."

Na závěr papež František všechny vyzval, aby vytvořili jednoduchou modlitbu ze srdce a nabídli "gesto lásky někomu, kdo ji nemůže opětovat". "Otevřete své srdce Bohu, děkujte mu a přijměte krásu, kterou jste; zamilujte si svůj život," uzavřel. "Pak jděte! Vyjděte ven a kráčejte společně s ostatními; hledejte ty, kteří jsou sami, vybarvujte svět svou tvořivostí a malujte ulice života evangeliem. Vstaňte a jděte."

Zdroj: Vatican Media, anglická sekce

Papežské cesty Mladí v církvi

image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.