Papež k výročí teologické fakulty v Krakově: Přinášejte pravdu evangelia současnému člověku

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 1. 2022, 16.54

S věrností staleté tradici čtěte znamení doby a odvážně přijímejte nové výzvy – píše papež František v poselství u příležitosti výročí založení teologické fakulty Papežské univerzity Jana Pavla II. v Krakově, od něhož právě dnes uplynulo 625 let.

image:Image 7/source/orig/6808_3132_0_844.jpeg

Johana Bronková - Vatican News

Na prosbu svaté královny Hedviky a jejího manžel Vladislava založil papež Bonifác IX. bulou z 11. ledna 1397 teologickou fakultu tehdejší Krakovské akademie v Krakově. Jak připomíná Svatý otec, současná fakulta relativně mladé Papežské univerzity Jana Pavla II. je dědicem této historické instituce. “Děkuji spolu s vámi Bohu za tuto více než šestisetletou tradici, se všemi jejími vědeckými a pedagogickými úspěchy, ale také zvláštní spiritualitou, utvářenou jejími svatými zakladateli, profesory a studenty,” píše František v úvodu listu datovaného na slavnost Zjevení Páně a adresovaného k rukám krakovského arcibiskupa Marka Jędraszewského, který je velkým kancléřem této univerzity.

„Historie, na níž stavíte současnost, je pozoruhodná a důležitá, zároveň však zavazující. Dnešní doba od nás všech vyžaduje, abychom nezapomínali na tradice, ale zároveň s nadějí hleděli do budoucnosti a budoucnost vytvářeli. Heslem vaší univerzity je výzva "Jděte a učte" (srov. Mt 28,19) a v dokumentu o jejím poslání se uvádí, že její činnost spočívá ve vědecké reflexi obsahu Zjevení s využitím klasických i současných výzkumných metod. Svatý Jan Pavel II. poukázal na potřebu takovéto "služby myšlení", jejímž prostřednictvím se univerzitní kruhy připojují k poslání církve šířit Kristovo poselství ve světě. Proto věrni staleté tradici čtěte znamení doby, odvážně přijímejte nové výzvy, abyste účinně přinášeli pravdu evangelia současnému člověku a světu. Kéž je vaše univerzita místem formace nových generací křesťanů, a to nejen prostřednictvím vědeckého výzkumu a hledání pravdy, ale také skrze svědectví života z víry. Kéž se v tomto společenství spojuje získávání vědomostí spojuje s podporou úcty ke každému člověku kvůli Bohu, který ho stvořil, a s péčí o formování srdcí, která se otevírají tomu, co je nejdůležitější, co je trvalé a nepomíjí. Mladí lidé mají své sny a cíle a katolická univerzita by měla napomáhat k jejich uskutečnění na základě pravdy, dobra a krásy, které mají svůj zdroj v Bohu. Vaši službu myšlení a hledání pravdy dnes církev v Polsku i ve světě potřebuje. Naplňujte ji s vědomím odpovědnosti za věrnost svému poslání: Jděte a učte!” – napsal papež František v poselství k výročí teologické fakulty Papežské univerzity Jana Pavla II. v Krakově.

Papež František

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Žijeme v době papeže Františka