Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež ke Dni bratrství: V soužití národů je rozhodující odpovědnost náboženství

Autor: Adriana Masotti Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 2. 2023, 7.40
TiskTisk

U příležitosti předání letošní Zajdovy ceny za lidské bratrství zaslal papež František videoposelství, v němž děkuje za tuto iniciativu a povzbuzuje všechny, kdo se zasazují o budování harmonie a míru. Zásadní význam v tomto procesu má dialog a spolupráce mezi náboženstvími: Mnoha konfliktům, stínům uzavřeného světa, stavíme do protikladu znamení bratrství.

Videoposelství papeže Františka přichází přesně čtyři roky po podpisu dokumentu o lidském bratrství pro světový mír a společné soužití v Abú Zabí společně s velkým imámem Ahmedem Al-Tajíbem a u příležitosti třetího mezinárodního dne lidského bratrství spolu s udělením Zajdovy ceny za lidské bratrství. Papež zdůraznil odpovědnost náboženství za mírové soužití národů, a přestože je cesta k němu dlouhá, zopakoval své přesvědčení, že je možná.

Společná touha a hledání bratrství

František na videu s láskou zdraví velkého imáma a děkuje šejkovi Mohammedovi bin Zajdovi, který je inspirátorem této ceny, a všem, kteří různými způsoby pracují ve prospěch bratrství. Jsme povoláni podporovat kulturu míru, dialogu a solidarity, všichni si přejeme "žít jako bratři" a "skutečnost, že se tak často neděje, by měla ještě více podněcovat hledání bratrství". Papež pokračuje:

Je pravda, že náboženství nemají politickou sílu nastolit mír, ale tím, že člověka proměňují zevnitř a vyzývají ho, aby se odpoutal od zla, ho orientují na mírový postoj. Náboženství proto nesou rozhodující odpovědnost za soužití národů: jejich dialog spřádá mírovou síť, odmítá pokušení roztrhnout občanskou strukturu a osvobozuje od instrumentalizace náboženských rozdílů pro politické cíle.

Význam dialogu mezi náboženstvími

Papež František zdůrazňuje, že je třeba, aby se různá náboženství vzájemně poznávala, vedla spolu dialog a rostla ve spolupráci pro dobro všech. Společně mohou přispět k bratrství:

Pokud dokážeme, že je možné žít odlišnost v bratrství, můžeme se postupně zbavit strachu a nedůvěry vůči druhému, který je jiný než já. Kultivace rozmanitosti a harmonizace rozdílů není snadný proces, ale je to jediný způsob, jak zajistit pevný a trvalý mír, a je to závazek, který vyžaduje, abychom posílili naši schopnost vést dialog s ostatními.

Povzbuzení k angažovanosti ve prospěch míru a chudých

Každé setkání mezi náboženstvími, časté ve světě, kde se vše stále více prolíná, může být podle papeže příležitostí ke konfrontaci nebo k vzájemnému povzbuzení, abychom "šli kupředu jako bratři a sestry".

Drazí bratři a sestry, jsme si vědomi, že cesta bratrství je dlouhá a obtížná. Mnoha konfliktům, stínům uzavřeného světa, postavme do protikladu znamení bratrství! Vyzývá nás, abychom přijímali druhé a respektovali jejich identitu, a inspiruje nás k práci v přesvědčení, že je možné žít v harmonii a míru. Děkuji všem, kteří se připojí k naší cestě bratrství, a povzbuzuji je, aby se angažovali ve prospěch míru a reagovali na konkrétní problémy a potřeby posledních, chudých, bezbranných, těch, kteří potřebují naši pomoc.

Tímto směrem se ubírá i Zajdova cena za bratrství, říká papež a na závěr děkuje laureátům letošního ročníku - komunitě Sant'Egidio a Keňance Shamse Abubakar Fadhilové - za jejich práci a svědectví.

Dva vítězové letošního ročníku Zajdovy ceny

Komunita Sant'Egidio, církevní hnutí se sídlem v Římě, získala cenu "za svůj příspěvek k mírovým jednáním a řešení konfliktů na různých místech světa". Ale také za svůj závazek vůči migrantům a uprchlíkům prostřednictvím organizace "humanitárních koridorů", které umožňují lidem a rodinám nuceným opustit své domovy dostat se bezpečně do evropských zemí. Shamsa Abubakar Fadhilová - známá jako "Mama Shamsa" - je aktivistka a mírotvorkyně v Keni. Cenu získala za pomoc mladým lidem ve své zemi, které zachránila "před násilím, kriminalitou a extremismem", a za kampaně po celé Africe, které "zvyšují povědomí o násilí na ženách".

Focusy

Papež František Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
Cena: 129 Kč
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
Cena: 134 Kč
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
Cena: 48 Kč
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
Cena: 81 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou