Papež ke Dni seniorů: Stáří propůjčuje přítomnosti minulost, nezbytnou k utváření budoucnosti

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 6. 2023, 12.39

Ve čtvrtek 15. června zveřejnil Svatý stolec poselství papeže Františka k letošnímu Dni prarodičů a seniorů, který připadne na neděli 23. července. Světový den prarodičů a seniorů se slaví od roku 2021 z podnětu papeže Františka vždy čtvrtou neděli v červenci, tedy v bezprostřední kalendářní blízkosti liturgické památky sv. Jáchyma a Anny. Jeho letošní téma zní: „Jeho milosrdenství trvá od pokolení do pokolení“ (Lk 1,50).

image:Image 35/source/orig/34172_24650_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

Tento biblický verš, zvolený za motto III. Světového dne prarodičů a seniorů, vyjadřuje pouto se Světovými dny mládeže, které bude na počátku srpna hostit portugalský Lisabon, a zároveň se vztahuje k tématu tohoto mládežnického setkání: „Maria se vydala na cestu a spěchala“ (Lk 1,39). Papež v poselství evokuje obraz požehnaného setkání mladičké Marie s její starší příbuznou Alžbětou, které matku Jana Křtitele přimělo ke slovům, po tisíciletí pronášeným v naší každodenní modlitbě: „Požehnaná tys mezi ženami a požehnaný plod života tvého!“ (Lk 1,42).

Marie podnícena Duchem svatým pak odpovídá zpěvem Magnificat, v němž hlásá Boží milosrdenství předávané z jednoho pokolení na druhé. Jak Svatý otec píše, Duch Svatý doprovází každé plodné mezigenerační setkání. Bůh si přeje, aby se díky mladým lidem rozradostnila srdce starších, aby mládež čerpala moudrost z prožitků zralého života a nevytěsňovala staré lidi na okraj, jak se to dnes bohužel často stává.

Papež se poté hlouběji věnuje těmto mezigeneračním vazbám a připomíná, že mladí lidé díky přátelství se seniory mohou rozpoznat svou sounáležitost k širším dějinám, neomezeným na pouhý přítomný okamžik. Stáří totiž propůjčuje přítomnosti minulost, nezbytnou k utváření budoucnosti, uchovává paměť a ztělesňuje dlouhodobý růst a dozrávání v neustálém pohybu, dialogu a vztahu. Staří lidé naopak mohou v mládeži spatřovat naději na realizaci svých vlastních snů.

Pro obě tyto kategorie se jedná o přesah své vlastní sféry po vzoru jednání Boha, který obývá čas v jeho plnosti: mladí lidé jsou povoláni k vymanění z virtuální reality, která leckdy člověka odpoutává od konkrétních skutků, kdežto senioři mají opustit stesky nad promarněnými příležitostmi a obavy ze slábnoucích fyzických sil. „Dejme se ztvárňovat Boží milostí, která nás z pokolení na pokolení vysvobozuje z nehybnosti a nářků nad minulostí," vybízí Svatý otec v poselství, datovaném 31. května 2023, na svátek Navštívení Panny Marie.

Papež poté naléhá na zvnitřnění biblického výjevu, který tento svátek podnítil a který popisuje Mariino objetí s její sestřenicí Alžbětou, k jeho nazírání srdcem a ukotvení v duši. Od této představivosti je pak nutno přejít ke konkrétnímu objetí prarodičů a seniorů, podotýká. „Nenechávejme je samotné, prokazujme jim úctu, neochuzujme se o jejich přítomnost a neodebírejme jim svou družnou společnost, nedovolme, aby byli odepisováni“, žádá František a doporučuje mladým lidem, aby před odjezdem na Světové dny mládeže navštívili své prarodiče či nějakého osaměle žijícího starého člověka a poprosili je o požehnání na cestu. Seniory pak povzbuzuje k modlitbě za mladé lidi, kteří jsou „plodem jejich setby a znamením, že Bůh neopouští svůj lid, ale ustavičně jej omlazuje tvořivostí Ducha Svatého."

Dodejme, že u příležitosti Světového dne seniorů a prarodičů bude Svatý otec předsedat eucharistii ve Vatikánské bazilice. Zároveň vyzývá jednotlivé farnosti, diecéze, církevní sdružení a společenství po celém světě, aby tento den oslavily ve svém vlastním pastoračním kontextu.

Papež František Život z víry

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester