Papež ke španělským biskupům: Doprovázejme oběti zneužívání, ať jsou středem našeho zájmu

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 4. 2022, 10.07

Papež František přijal vedení Španělské biskupské konference, které jej seznámilo se zprávou nezávislé komise o případech sexuálního zneužívání, vypracované právní kanceláří na zadání španělské církve. „Svatý otec nás povzbudil k pokračování v této cestě a spolupráci“, sdělili po audienci španělští biskupové.

image:Image 11/source/orig/10225_6929_0_844.jpeg

„Oběti mají být středem našeho zájmu. A za tohoto vědomí je třeba pokračovat v prevenci a potírání případů sexuálního zneužívání“, vyzval papež František při čtvrteční audienci pro kardinála Juana Josého Omellu, barcelonského arcibiskupa a předsedu španělského episkopátu, jehož doprovázel místopředseda biskupské konference a madridský arcibiskup, kard. Carlos Osoro, spolu s jejím sekretářem mons. Luisem Argüellem.

Pozornost vůči Španělsku

„Bylo to velice příjemné setkání, vyznačující se krásnými postoji. Opětovně jsme zjistili, jaké sympatie papež prokazuje Španělsku, které velmi dobře zná a jehož záležitosti zblízka sleduje“, řekl předseda španělských biskupů při brífinku na náměstí sv. Petra, který následoval po audienci.

Otázka zneužívání

Mezi sledované otázky náleží též téma sexuálního zneužívání, které ve Španělsku v minulých měsících vyvolalo značnou pozornost poté, co El País publikoval obsáhlou zprávu (385 stran) o stovkách takovýchto případů ve španělské církvi. Na toto téma se zaměřil rovněž rozhovor španělských biskupů s papežem během návštěvy ad limina v lednu tohoto roku, po němž, při následném brífinku, kard. Omella vyslovil velkou bolest nad tímto dramatem v rámci církve a vyjádřil touhu všech biskupů po blízkosti obětem. Předseda španělských biskupů tehdy vysvětlil, že se neplánuje ustavení jediné nezávislé vyšetřovací komise na národní úrovni, jako tomu bylo v Německu, Portugalsku a Francii, nýbrž že byly utvořeny místní diecézní nezávislé komise, určené k tomu, aby shromažďovaly udání, doprovázely zraněné osoby a zabraňovaly opakování obdobných činů v budoucnosti. Toto rozhodnutí španělské církve zavdalo příčinu k různým polemikám.

Nezávislé šetření

Na konci února tudíž španělská církev rozhodla, že pověří advokátní kancelář  Cremades & Calvo-Sotelo vypracováním nezávislého externího šetření o podaných udáních na sexuální zneužívání ve španělské církvi. Při vysoce sledované tiskové konferenci to oznámil sám kard. Omella spolu s právníkem Javierem Cremadesem, ředitelem zmíněné kanceláře. „Biskupská konference chce pokročit ve své povinné transparentnosti, pomoci a odškodnění obětí a spolupracovat se státními úřady ve věci případů sexuálního zneužívání, které zatěžují španělskou církev“, zdůraznil kard. Omella. Souběžně s auditem advokátní kanceláře schválil v březnu španělský parlament návrh různých politických stran, které na vládě požadovaly ustavení vlastní komise k vyšetření případů sexuálního zneužívání v katolické církvi. Premiér Pedro Sanchez jmenoval předsedou této komise obhájce občanských práv, Ángela Gabilonda.

Ochota ke spolupráci

O tomto průběhu španělští biskupové hovořili rovněž s papežem Františkem. „Jako vždy byl velice milý, povzbudil nás, abychom pokračovali v této cestě a doprovázeli oběti, které mají být středem všeho dění. Vyzval nás ke spolupráci a prevenci, aby se něco takového neopakovalo v budoucnu“. Co se týče metodologie a cílů externího auditu, kard. Omella prohlásil, že budou brzy oznámeny, a vyzdvihl, že církev je ochotna ke spolupráci. „Soustřeďujeme se na vyslechnutí, doprovázení, pomoc obětem a péči o ně, na čemž skutečně záleží“. Papež František situaci podrobně sleduje a s velkým zájmem vyslechl aktuality o nezávislé komisi a její práci, dodal předseda španělského episkopátu.

Migranti, charita, evangelizace

V papežově rozhovoru s vedením Španělské biskupské konference nechyběl poukaz na migraci. „Svatý otec“, sdělil kard. Omella, „vyslovil něco krásného: Když jsme mluvili o vylidňujících se španělských městečcích, vyzval, abychom hledali uprázdněné domy, kde by migranti mohli žít a pracovat“. Mezi dalšími tématy konverzace byla charita a pomoc chudým, stejně jako evangelizace, aby silně sekularizované Španělsko neztratilo své křesťanské kořeny. „Evangelizovat znamená prožívat víru skrze modlitbu, svátosti a formaci“.

Přeložila: Jana Gruberová

Ochrana nezletilých v církvi Papež František Život z víry