Papež ke španělským seminaristům: Ať je váš život modlitbou, která se rodí z díkůvzdání

Autor: Amedeo Lomonaco Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 12. 2022, 13.55

V promluvě, kterou papež František nepronesl, ale předal studentům barcelonského semináře, zdůrazňuje, že posláním kněží je zpřítomňovat Krista v eucharistii, svátostech a Slově, aby se tak zrodil v srdcích lidí.

image:Image 21/source/orig/20674_18153_0_844.jpeg

Papež upozorňuje, že na cestě formace existují dvě pokušení. První z nich je "soustředit se na špatné věci a brát v úvahu pouze negativní zkušenosti". Druhým je "představovat si idylický a nereálný svět".

Pamatuj, že když se staneš knězem, tvým prvním úkolem bude život modlitby, která pramení z díkůvzdání za tuto přednostní lásku, kterou ti Bůh projevil, když tě povolal do své služby. To je první radostné tajemství, z něhož vše pramení.

František poznamenává, že kněz "není vládcem duší skrze stříbro a zlato". Jeho bohatství "je pouze ctnost Ježíšova jména". To znamená "zpřítomňovat ho v eucharistii, ve svátostech, ve slově, aby se zrodil v lidských srdcích".

Doprovázení hříšníků na cestě životem

Pán, připomíná papež, nás žádá o oběť srdce, zřeknutí se vlastní vůle, jak o to prosí v Getsemanech.

Při pohledu na kříž pozvedáme oči k nebi a vidíme svůj osud. Zdá se vám to obtížné? Není, stačí prosté věci: tvrdá postel, těsný pokoj, chudý a skrovný stůl, noci u lůžka umírajícího, časné ranní vstávání, abys otevřel kostel dříve, než otevřou bary, a čekání na hříšníky a zraněné na cestě životem, neboť tak provázíme samotného Ježíše.

Být Kristovými kněžími

Od Ducha svatého, vysvětluje papež, pochází dar, který doprovází cestu za povoláním: dar být Kristovými kněžími.

Nikdy nepřestávejte vychutnávat a připomínat si tuto lásku, která se hojně rozlévá a bude rozlévat ve vašem srdci, při vašem svěcení a ve zbytku vašich dnů. Nikdy nehaste oheň, který z vás učiní neohrožené hlasatele evangelia a šiřitele božských pokladů. Spojte své tělo s Ježíšovým tělem jako Maria, abyste se s ním obětovali v eucharistické oběti a také ve slávě jeho triumfu.

Nakonec papež vyzval seminaristy, aby se chopili růžence a prosili Marii, Královnu a Matku milosrdenství, aby jim pomohla "objevit tajemství kněžství. A také rozjímat o tajemstvích jejího Syna a přijmout, že radost z následování a dokonalé ztotožnění na kříži jsou jedinou cestou ke slávě".

Papež František Řeholní život

image:Image Katolické proroctví
Katolické proroctví Yves Dupont
image:Image Láska tvoří krásu
Láska tvoří krásu Marek Vácha
image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek
image:Image Co se děje v kostele?
Co se děje v kostele? Jan Houkal