Papež ke Švýcarské gardě: “Žijte své poslání jako bratrské společenství”

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 5. 2022, 14.44

Papež František dnes u příležitosti nadcházející přísahy 36 nových rekrutů oslovil přítomné členy švýcarské gardy i jejich rodinné příslušníky. Přítomni byli i zástupci Švýcarské konfederace. Papež upozornil na to, že služba gardistů je službou církvi. Má být konána v duchu bratrského společenství. Členové nemají zapomínat na formaci, duchovní život, ani na bratrské rozhovory se svými společníky.

image:Image 12/source/orig/11223_8026_0_844.jpeg

Ochrana papeže je službou církvi

Dnes večer se bude ve Vatikánu konat slavnostní přísaha nových členů Švýcarské gardy. Toto datum není zvoleno náhodně, ale připomíná statečný boj gardistů, kteří zajistili bezpečí papeži Klementu VII. při tzv. sacco di Roma v roce 1527. Tuto odvahu však zaplatili životem. Papež František pozdravil všechny přítomné, včetně rodinných příslušníků gardistů a následně poděkoval za jejich službu, která je službou církvi: "Od založení Švýcarské gardy plnilo mnoho mladých mužů jedinečnou funkci, která jí byla svěřena a která trvá dodnes. Někteří z nich se díky své velkorysé a věrné oddanosti nevyhýbali v průběhu staletí ani těm nejtěžším zkouškám a šli tak daleko, že prolili svou krev na obranu papeže a umožnili mu plnit jeho poslání zcela nezávisle."

Bratrský rozměr služby gardistů

Svatý otec přítomné vyzval, aby konali své poslání jako křesťanské společenství:

"Drazí rekruti, rozhodli jste se zasvětit svrchovaně církevnímu úkolu; vyzývám vás, abyste ho žili jako křesťanské a komunitní svědectví. Vaše činnost není vykonávána individuálně, ale jako společenství: ne nadarmo se vám říká "sbor" Švýcarské gardy. Kéž tento komunitní rozměr uplatňujete každý den, a to jak během ne vždy snadných hodin služby, tak v každodenním životě kasáren, který zahrnuje chvíle odpočinku, družnosti, setkávání a modlitby. Komunitní práce je také výzvou, protože se při ní setkávají lidé s různými povahami, temperamentem a citlivostí, kteří se ocitnou na společné cestě. Ideál služby církvi v osobě Petrova nástupce je však silou, která zavazuje a pomáhá čelit nevyhnutelným těžkostem.

Vážení švýcarští gardisté, vyzývám vás, abyste vždy věnovali náležitou pozornost formaci. Úsilí, které jí věnujete, je nezbytné pro získání odpovídající způsobilosti a odborné kompetence. Především je však třeba si pobytu v Římě vážit, abychom jako křesťané rostli. Mám na mysli duchovní život, který nám umožňuje objevit Boží plán pro každého z nás. Zároveň vás vyzývám, abyste pěstovali vzájemné vztahy jak při plnění svěřených úkolů, tak ve svém volném čase, aby byly ve stylu bratří, kteří se hlásí ke křesťanství. Upřímný a bratrský dialog může být někdy únavný a může být i náročný, ale je důležitý pro rozvoj osobnosti."

"Svatý stolec s vámi počítá!"

Papež nezapomněl vyjádřit své díky a svěřit gardisty v modlitbě Hospodinu:

"Rád bych využil této příležitosti a poděkoval celému sboru Papežské švýcarské gardy za každodenní pečlivou a cennou spolupráci, které jsem přímým svědkem. Svatý stolec s vámi počítá! Vatikán je hrdý na vaši přítomnost na svém území!

(...)
Svěřuji vás, vaše rodiny, vaše přátele a všechny, kteří u příležitosti vaší přísahy přijeli do Říma, přímluvě blahoslavené Panny Marie, patronů svatého Martina a svatého Šebestiána a ochránci helvétské konfederace svatému Mikuláši z Flüe, a srdečně vám uděluji své požehnání. Prosím, nezapomeňte se za mě modlit."

Vyjádření soustrasti

Během promluvy papež vzpomenul i jednoho z gardistů, který v nedávné době zemřel:

"Nyní bych se rád na chvíli zastavil a vyjádřil bolest a smutek. Rád bych, aby zde byl přítomen váš kolega Silvan Wolf. Bohužel zemřel, byl to hodný kluk, veselý, radostný. Nehoda nám ho vzala. V tichosti vzpomínáme na Silvana a modlíme se za něj."

(pb)

Papež František

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter