Papež: klíčová role přátelského dialogu při budování míru mezi náboženstvími

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2022, 16.15

Na plenárním zasedání dikasteria, které se věnuje vztahům s jinými náboženstvími, František vyzval k zamyšlení se nad příběhy, touhami, zraněními a sny každého náboženského vyznání: mezi ničivým násilím a lhostejností je vždy možnost vytvořit "přátelství v rozdílnosti".

image:Image 13/source/orig/12465_9489_0_844.jpeg

Dialog je v době globalizace, kdy se zrychluje mezinárodní komunikace, zásadní otázkou. Stejně tak mezináboženský dialog. Papež to potvrdil při setkání s účastníky plenárního zasedání stejnojmenného dikasteria, kdysi Sekretariátu pro nekřesťany, který chtěl Pavel VI. v roce 1964 "jako viditelné a institucionální znamení dialogu s lidmi jiných náboženství", vědom si "exponenciálního rozvoje vztahů mezi osobami a společenstvími různých kultur, jazyků a náboženství".

Poslání Dikasteria pro mezináboženský dialog

A dnes, "s vědomím, že 'mezináboženský dialog se uskutečňuje prostřednictvím činnosti, teologické výměny a duchovní zkušenosti'," dodal František, je úkolem dikasteria podporovat "mezi všemi lidmi opravdové hledání Boha".

To je vaše poslání: podporovat spolu s ostatními věřícími bratrskou a přátelskou cestou hledání Boha; brát lidi jiných náboženství ne abstraktně, ale konkrétně, s jejich historií, touhami, zraněními a sny.

Dialog je vždy možnou volbou

Jedině tak bude podle papeže možné "společně vybudovat svět obyvatelný pro všechny, v míru".

Tváří v tvář řadě krizí a konfliktů se "někteří snaží uniknout před realitou tím, že se uchýlí do soukromí, jiní jí čelí destruktivním násilím, ale mezi sobeckou lhostejností a násilným protestem je vždy možná volba: dialog".

Přátelství v rozdílnosti pro lepší budoucnost

František pak hovoří o "přátelství v rozdílnosti", tedy o představě a budování šťastné budoucnosti spolu s druhým. A vysvětluje, že společenství "je ozvěnou touhy po společenství, která je v srdci každého člověka, díky níž spolu mohou všichni mluvit, vyměňovat si projekty a společně si načrtnout budoucnost".

Přátelskost sociálně sjednocuje, ale bez kolonizace druhého a při zachování jeho identity. V tomto smyslu má politický význam jako alternativa k sociální fragmentaci a konfliktům.

Proto František povzbuzuje "k pěstování ducha a stylu přátelskosti" s lidmi jiných náboženských tradic, která je "dnes v církvi a ve světě tolik potřebná". Jako příklad papež připomíná, že "Ježíš se bratřil s každým", "navštěvoval lidi považované za hříšné a nečisté", "bez předsudků sdílel stůl celníků", vždy se projevoval "jako věrný služebník a přítel až do konce" a jako Zmrtvýchvstalý nám dal "milost všeobecné přátelskosti".

Plenární zasedání Dikasteria pro mezináboženský dialog

Plenární zasedání členů a konzultantů Dikasteria pro mezináboženský dialog se koná ode dneška do 8. června na téma "Mezináboženský dialog a přátelskost". V průběhu práce budou prezentovány zprávy z různých zeměpisných oblastí a bude prostor pro reflexi a výměnu názorů. Shromáždění má být také příležitostí k zamyšlení nad současnou situací mezináboženského dialogu v různých částech světa a k prozkoumání, jaká by měla být role křesťanského společenství při podpoře přátelskosti a bratrství mezi příslušníky různých náboženských tradic, aby přispělo k dobru celého lidstva.

(pb)

Papež František Ekumenismus