Papež maďarským poutníkům: Dar míru začíná v našich srdcích

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 4. 2024, 15.00

Více než tisíc poutníků z Maďarska v doprovodu několika biskupů a maďarských státních představitelů navštívilo ve čtvrtek 25.dubna dopoledne Vatikán, aby se setkali s papežem Františkem u příležitosti prvního výročí jeho apoštolské cesty do Maďarska, které Svatý otec navštívil ve dnech 28. - 30. dubna 2023.

image:Image 56/source/orig/55204_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-17.jpeg
Vatican Media

Během přivítání poutníků v Aule Pavla VI. po krátkém setkání s novým maďarským prezidentem Tamásem Sulyokem papež František maďarským poutníkům připomněl, že v minulém roce do jejich země přijel především jako poutník, aby se s nimi modlil za jejich národ a Evropu ohroženou hrozbou války.

„V modlitbě je vždy možné najít sílu a odhodlání následovat příklad svatých a blahoslavených, kteří se zrodili z vašeho národa, a to i v současném historickém kontextu,“ podotkl papež a vyzdvihl, že dar míru začíná v srdci každého člověka a přichází, když se rozhodneme odpustit.

Papež dále připomněl, že přicestoval jako bratr, aby povzbudil maďarské katolíky k přijetí "Božího stylu“ jako postoje a přístupu k životu, který je tvořen něhou, blízkostí a soucitem, a to na příkladu několika maďarských blahoslavených, kteří obětovali své životy za nacistického a komunistického režimu.

Svatý otec poté zavzpomínal na setkání s tamní mládeží, kterou povzbudil, aby si chránila své kořeny a položila tak pevné základy pro budoucnost. „Když si budete chránit své kořeny budete moci s důvěrou hledět vpřed a posilovat se v hodnotách, které jsou základem pro život: jsou to rodina, jednota a mír.“

Při vzpomínce na setkání s běženci, chudými a lidmi na okraji společnosti zopakoval své uznání maďarské církvi za přijetí ukrajinských uprchlíků prchajících před válkou a za její úsilí o integraci těch, kteří žijí na okraji společnosti.

V závěru své promluvy papež František poděkoval maďarským poutníkům za jejich věrnost Kristu, která se projevuje ve svědectví víry a v žitém ekumenismu, ve vztazích s bližními, v přívětivé lásce i k těm, kteří jsou odlišní, v úctě ke každému lidskému životu a v odpovědné péči o životní prostředí.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek