Papež mění pravidla pro zadávání veřejných zakázek a mimořádné výdaje dikasterií

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 1. 2024, 16.02

Pravidla jsou uvedena ve dvou - dnes vydaných - motu proprio a určují limit výdajů, při jehož překročení musí vatikánské úřady požádat o souhlas Sekretariát pro ekonomiku. Tato opatření jsou zaměřená na lepší správu financí vatikánských dikasterií a na zlepšení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek.

image:Image 50/source/orig/49395_stazeny-soubor.jpg
Foto: Public Domain Pictures

Prvním je apoštolský list motu proprio, kterým papež upřesňuje limit a způsoby běžné správy dikasterií Svatého stolce. Ve třech článcích papež v souladu s reformou Římské kurie provedenou konstitucí Praedicate Evangelium stanoví, že vatikánský subjekt je povinen požádat o souhlas prefekta Státního sekretariátu pro ekonomiku, pokud výdaje přesáhnou 2 % celkových nákladů samotného subjektu, přičemž toto číslo se odvozuje z průměru závěrečných bilancí za poslední tři roky. Pro úkony jejichž hodnota je nižší než 150 000 EUR se schválení nevyžaduje. V dalším bodě dokumentu je stanovena třiceti denní lhůta pro schválení, po jejímž uplynutí se absence odpovědi rovná vyhovění žádosti. V každém případě musí být tento postup ukončen nejpozději do čtyřiceti dnů.

Druhým apoštolským listem, který má rovněž formu motu proprio, papež zasahuje do dalšího vyjasnění předpisů upravujících vatikánský řád pro zadávání veřejných zakázek vydaný v roce 2020. I zde František v souladu s Praedicate Evangelium zdůrazňuje, že se bude zaměřovat na transparentnost při kontrole a postupech při zadávání veřejných zakázek, a to za účelem lepšího uplatňování norem, které s posledními úpravami zohledňují připomínky institucí spojených se Svatým stolcem, governatorátem a ze zkušeností získaných v posledních letech.

Zejména první článek v druhém odstavci přináší upřesnění a nově definuje cíle předpisů ve čtyřech nových bodech, které jsou v souladu se zásadami sociální nauky církve, kanonickým řádem Svatého stolce, Městského státu Vatikán a encyklikou Laudato si'. Tyto čtyři body se týkají udržitelného využívání vnitřních fondů, transparentnosti zadávacího řízení, rovného zacházení a nediskriminace uchazečů a podpory účinné hospodářské soutěže, zejména prostřednictvím opatření proti nezákonným dohodám o hospodářské soutěži a korupci.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry