Papež: Mezináboženský dialog podporuje mír a respekt k rozmanitosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 4. 2024, 12.32

Při setkání s účastníky prvního kolokvia mezi Svatým stolcem a Kongresem představitelů světových a tradičních náboženství papež František povzbudil lidi všech vyznání k podpoře rozmanitosti, míru a péče o stvoření.

image:Image 55/source/orig/54168_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-7.jpeg
Vatican Media

Vatikánské dikasterium pro mezináboženský dialog a Kongres představitelů světových a tradičních náboženství uspořádaly tento týden v Římě první kolokvium, které bylo zakončeno papežskou audiencí ve čtvrtek 4. dubna. Ve svém projevu k účastníkům poděkoval Svatý otec Republice Kazachstán za podporu mezináboženského dialogu a označil kolokvium za "první důležité ovoce" memoranda o porozumění podepsaného dikasteriem a Nazarbajevovým centrem.

Připomněl také svou apoštolskou cestu do Kazachstánu ve dnech 13.-15. září 2022, během níž se zúčastnil sedmého Kongresu představitelů světových a tradičních náboženství, který se konal v Astaně. Poté vyzdvihl tři aspekty činnosti kolokvia: respekt k rozmanitosti, závazek vůči našemu společnému domovu a podporu míru.

Nejprve hovořil o důležitosti respektování rozmanitosti a označil ji za "nepostradatelný prvek demokracie", který pomáhá lidem žít v harmonii. Kazašská společnost podle něj vyznává "zdravou sekularitu", která nezaměňuje náboženství a politiku, ale uznává roli, kterou náboženství hraje ve službě společnému dobru společnosti."Mír a sociální harmonii ve vašem modelu podporuje spravedlivé a rovné zacházení s různými etnickými, náboženskými a kulturními složkami, pokud jde o zaměstnání, přístup k veřejným službám a účast na politickém a společenském životě národa, aby se nikdo necítil být diskriminován nebo zvýhodňován kvůli své specifické identitě."

Papež František dále zdůraznil potřebu chránit stvoření a označil ji za "nezbytný důsledek lásky ke Stvořiteli", k bližním a k budoucím generacím. Pochválil kongres za to, že nabízí důležitý příspěvek k zastavení ekologické krize.

Co se týče třetího aspektu, papež uvedl, že mezináboženský dialog pomáhá podporovat mír, zejména v době, kdy se bojovná rétorika bohužel vrací do módy a nenávistná slova vedou k tomu, že lidé umírají ve válkách. “Místo toho musíme mluvit o míru, snít o míru, dávat nadějím na mír kreativitu a obsah, protože to jsou skutečná přání jednotlivců a národů. Měli bychom se o to snažit v dialogu se všemi."

Na závěr papež František povzbudil práci kolokvia a vyjádřil naději, že by mohlo být příkladem toho, jak vnímat lidi jiných vyznání jako "cenného partnera pro vzájemný růst"."Doufám, že tyto dny bratrství, bohaté na přátelství a slibné plány do budoucna, co nejlépe využijete a plodně se podělíte o výsledky své práce,“ uzavřel Svatý otec.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Ekumenismus

image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
image:Image Láskou za lásku
Láskou za lásku Edita Steinová
image:Image Medžugorje
Medžugorje Alexis Whiehe
image:Image Ježíšovy cesty VII.
Ježíšovy cesty VII. František Mráček