Papež: Modleme se společně k Marii, Královně míru

Autor: A L Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 3. 2022, 18.00

František na Twitteru vyzval k ukončení války v této sužované východoevropské zemi. Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo příměří a oznámilo, že byly otevřeny humanitární koridory, které umožňují civilistům opustit města Mariupol a Volnovacha. Podle krajinských úřadů však příměří nebylo dodrženo.

image:Image 9/source/orig/8877_5330_0_844.jpeg

V tweetu, který papež zveřejnil na svém účtu také v ukrajinštině a ruštině, žádá o společnou modlitbu za Ukrajinu. "Prosíme Královnu míru," píše papež, "aby nad námi rozprostřela svůj plášť“

Příměří, které dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany, se na místě ukázalo jako křehká naděje. Městské úřady Mariupolu oznámily, že ruské vojenské síly nedodržují příměří na dohodnuté trase. Dodali, že kvůli pokračujícímu porušování pravidel byla evakuace civilistů z Mariupolu odložena. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jsou to však ukrajinské úřady, kdo brání civilistům opustit město.

Ruské jednotky se mezitím blíží k další ukrajinské jaderné elektrárně poté, co převzaly kontrolu nad tou v Záporoží, největší v Evropě. V projevu v Polsku americký ministr zahraničí Blinken rovněž uvedl, že mír a bezpečnost jsou ohroženy: "Budeme bránit - dodal - každý centimetr území NATO".  Hlava ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk ve svém každodenním videoposelství z Kyjeva vyzval mezinárodní společenství, aby do obležených měst poslalo humanitární konvoje. Do měst a území otřesených válkou, kde exodus civilistů stále pokračuje. Právě situací uprchlíků se bude v pondělí zabývat nové zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované konfliktu na Ukrajině.

Válka na Ukrajině Promluvy papeže Františka

image:Image Rudolf Jan
Rudolf Jan Jan Larisch, Bohumil Zlámal
image:Image Příběh umění