Papež na ekumenické modlitbě v Jižním Súdánu: Kdo rozpoutává válku, zrazuje Boha

Autor: Francesca Merlo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 2. 2023, 14.22

Papež František promluvil k věřícím shromážděným na ekumenické modlitbě v Jižním Súdánu a vyzval všechny přítomné k modlitbě, práci a cestě.

V mauzoleu Johna Garanga v Džubě na závěr svého druhého dne pobytu v Jižním Súdánu promluvil papež František k věřícím shromážděným na ekumenické modlitbě. Poznamenal, že z jihosúdánské země, "zmítané násilím", se nyní "k nebi vznáší mnoho modliteb".

Papež František požádal všechny přítomné, aby se zamysleli nad třemi slovesy:

Modlit se

Prvním z nich je modlit se. Papež František poznamenal, že modlitba nám dává sílu jít vpřed, překonávat strach, zahlédnout i v temnotě spásu, kterou Bůh i nyní připravuje.  Dodal, že "modlitba přináší lidem Boží spásu" a že přímluvná modlitba je typem modlitby, k jejímuž praktikování jsme jako pastýři svatého Božího lidu zvláště povoláni.

Svatý otec vyzval všechny přítomné, aby se v tomto úsilí vzájemně podporovali.

"V rozmanitosti našich vyznání se cítíme být mezi sebou jednotní jako jedna rodina, která má povinnost modlit se za všechny."

Pracovat

Když hovořil o slovesu "pracovat", papež František poznamenal, že Boží pokoj není jen příměří uprostřed konfliktů, "ale bratrské společenství, které vychází ze sjednocování, a ne z pohlcování; z odpouštění, a ne z přemáhání; ze smiřování, a ne z vnucování".

Neúnavně pracujme, vyzval papež, "na míru, k jehož budování nás vybízí Ježíšův a Otcův Duch: na míru, který integruje rozmanitost a podporuje jednotu v pluralitě".

"Ti, kdo se rozhodli pro Krista, volí vždy mír; ti, kdo rozpoutávají válku a násilí, zrazují Boha a popírají jeho evangelium."

"To, co nás Ježíš učí, je jasné," dodal papež, "máme milovat všechny, protože každý je milován jako dítě našeho společného Otce v nebi."

Putovat

Třetím a posledním slovesem je "putovat". Papež poznamenal, že v této zemi se "křesťanské komunity hluboce angažují v podpoře procesů smíření", a poté vyjádřil svou vděčnost za toto "zářivé svědectví víry, které se rodí z uvědomění, vyjádřeného nejen slovy, ale i činy, že před jakýmikoliv historickými rozděleními zůstává jedna neměnná skutečnost, totiž že jsme křesťané".

Když papež František hovořil o ekumenismu v Jižním Súdánu, označil tuto skutečnost za "vzácný poklad" a čin chvály pro Ježíšovo jméno.

"Kéž se svědectví jednoty mezi věřícími přelije na celý národ.”

Paměť a závazek

Závěrem své promluvy papež František pronesl dvě závěrečná slova, kterými povzbudil obyvatele Jižního Súdánu, aby vytrvali na své cestě: paměť a odhodlání.

Paměť znamená ujistit se, že "kroky, které děláte, jdou ve stopách těch, kteří šli před vámi. Závazek znamená putovat k jednotě, kde je láska konkrétní.

Na závěr papež František poznamenal, že společně s arcibiskupem z Canterbury a moderátorem Skotské církve cestovali do Jižního Súdánu jako "poutníci, aby byli s vámi".

"Milujme se neustále, ze srdce."

Papež František Papežské cesty Ekumenismus

image:Image Otče, odpusť jim