Papež napsal Ševčukovi k úmrtí jeho otce Jurije: "Mé srdce je s Vámi"

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 12. 2022, 17.46

František zaslal 5. prosince kondolenční dopis hlavě ukrajinské řeckokatolické církve v souvislosti s úmrtím jeho otce.

image:Image 21/source/orig/20773_18228_0_844.jpeg
Foto: Departamento d'informazione della Chiesa greco-cattolica ucraina (UGCC)

"V této chvíli lidského utrpení... je mé srdce s Vámi." Slova soustrasti, která papež František zaslal arcibiskupovi kyjevsko-haličskému Svjatoslavu Ševčukovi v souvislosti s úmrtím jeho otce Jurije, který zemřel 5. prosince po dlouhé nemoci.

V dopise papež vyjádřil "hluboký zármutek" a ujistil o své blízkosti, "vyjádřil upřímnou soustrast a ujistil, že mé srdce je s vámi a s těmi, kdo truchlí nad odchodem drahého pana Jurije". Papež svěřil duši "milovaného rodiče" Bohu a prosil, aby mu Bůh udělil "milost věčného pokoje", a poslal Ševčukovi a všem členům jeho rodiny požehnání.

Oddanost podzemní církvi

Jurij Ševčuk - píše se na webových stránkách UHKC - pocházel z vesnice Brošniv-Osada v Ivanofrankivské oblasti. Byl státním úředníkem pracujícím pro státní železnice. Během sovětského režimu se on a jeho rodina velmi aktivně podíleli na pomoci pronásledované řeckokatolické církvi. V této souvislosti arcibiskup Ševčuk vzpomíná na setkání s otcem Mychajlem Kosylem, rektorem podzemního teologického semináře ve Frankivské oblasti, který byl pro jeho povolání důležitou osobou.

Vzpomínky

Hlava ukrajinské řeckokatolické církve na svého otce vzpomínala také se skupinou novinářů na misi s polským a ukrajinským velvyslanectvím při Svatém stolci, které v minulých dnech přijal ve své rezidenci v Kyjevě a kteří mu vyjádřili soustrast. Ševčuk vzpomínal na svého otce jako na dobrého člověka a ne bez smutku vysvětlil, že se kvůli dramatické situaci na Ukrajině nemohl zúčastnit pohřbu, který se konal před několika dny ve Spojených státech, kde jeho otec nějakou dobu pobýval kvůli léčbě.

Papež František

image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František