Papež nepřestává vyzývat k ukončení útoků na Ukrajinu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 4. 2022, 13.34

Po polední modlitbě Regina Coeli na „Neděli Božího milosrdenství“ papež František popřál všem, kdo slaví Velikonoce podle východního kalendáře, a opět požádal o ukončení války.

Drazí bratři a sestry,

dnes slaví Velikonoce podle juliánského kalendáře různé východní církve, katolická i pravoslavná, ale také několik latinských společenství. Minulou neděli jsme je slavili podle gregoriánského kalendáře. Přeji všem: Kristus vstal z mrtvých, opravdu vstal! Kéž naplní dobrá očekávání srdcí nadějí. Kéž přinese mír, narušený barbarstvím války. Dnes uplynuly dva měsíce od začátku této války: místo aby se zastavila, válka se vyostřila. Je smutné, že v těchto dnech, které jsou pro všechny křesťany nejsvětější a nejslavnostnější, slyšíme spíše smrtící řinčení zbraní než zvuk zvonů ohlašujících vzkříšení, a je smutné, že zbraně stále více nahrazují řeč.

Opětovně vyzývám k velikonočnímu příměří, které by bylo minimálním a hmatatelným projevem touhy po míru. Ať přestanou útoky, aby se pomohlo utrpení vyčerpaného obyvatelstva; ať přestaneme v poslušnosti slovům vzkříšeného Pána, který o Velikonocích opakuje svým učedníkům: "Pokoj vám!" (Lk 24,36; J 20,19.21). Prosím všechny, aby se více modlili za mír a měli odvahu říci a ukázat, že mír je možný. Političtí představitelé, prosím, naslouchejte hlasu lidu, který si přeje mír, nikoli eskalaci konfliktu.

Přeložil: Petr Vacík

Papež František Válka na Ukrajině Promluvy papeže Františka