Papež novinářům akreditovaným ve Vatikánu: Milujte lidskost a učte se pokoře

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 1. 2024, 11.42

Svatý otec se v pondělí 22. ledna ráno setkal s novináři akreditovanými ve Vatikánu a vyzval je, ať spojí důvtip a obratnost mysli s novinářskými dovednostmi, aby mohli přinášet kvalitní zprávy týkající se Svatého stolce.

image:Image 50/source/orig/49673_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-4.jpeg
Foto: Vatican Media

“Krása vaší práce spočívá v tom, že je založena na pevné skále odpovědnosti v pravdě, nikoli na křehkém písku pomluv a ideologických interpretací,“ připomněl papež 150 novinářům akreditovaným ve Vatikánu, často označovaným výrazem "vatikanisté".

Mnozí členové této asociace cestují s papežem na jeho apoštolských cestách a tráví velkou část svého aktivního života sledováním každého jeho kroku. " Vím o vašem nadšení i lásce k tomu, o čem informujete, i o vašich těžkostech," uvedl papež a zdůraznil, že mnozí z nich pracují ve více funkcích a vedle zpravodajství z Itálie, Evropy, Středomoří a svých domovských zemí přinášejí i zprávy z Vatikánu.

“Omlouvám se vám za chvíle, kdy vás psaní zpráv o mně různými způsoby odvádí od vašich rodin,“ pokračoval  Svatý otec a poznamenal, že být novinářem je podobné povolání lékaře, který pomáhá vyléčit lidi. "Svým způsobem to dělá i novinář, který se rozhodl osobně dotýkat ran společnosti a světa. Je to poslání, které se rodí už v útlém věku a vede k pochopení, objasňování a sdělování."

Papež dále vyjádřil vděčnost "vatikanistům" za jejich novinářskou práci, vytrvalost a trpělivost při stavění mostů poznání a komunikace namísto rozdělování a rozpolcenosti. Při úvahách o identitě novináře citoval slova osmdesátiletého vatikánského novináře Luigiho Accattoliho: “Během mojí práce jako vatikánský žurnalista jsem odvyprávěl nespočet životních příběhů, což mě naučilo mít rád lidi a zároveň být pokorný. Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří mi pomohli uvěřit a zůstat člověkem.“ Tato citace, jak podotkl Svatý otec, by měla být pro "vatikanisty" vzpruhou, navzdory těžkostem jejich práce. “Je to krásné povzbuzení, milujte lidskost a učte se pokoře."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Média

image:Image Puzzle mini - Zdrávas Maria
Puzzle mini - Zdrávas Maria
image:Image Proč máme strach ze smrti?
Proč máme strach ze smrti? Jana Sieberová
image:Image Puzzle mini - Anděl Strážný