Papež: Nulová tolerance vůči zneužívání v církvi je nezvratná

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 7. 2022, 16.04

V pátém pokračování rozhovoru pro agenturu Reuters papež František hovoří o boji s pedofilií v církvi. Jak říká, dnes se jedná o neoddiskutovatelný problém.

image:Image 15/source/orig/14143_10919_0_844.jpeg

Boj se zneužíváním v církvi začal pomalu, ale dnes se jedná o nezměnitelnou cestu, říká papež v interview, které minulou sobotu poskytl korespondentovi agentury Reuters, Philu Pullellovi. „Církev pomalu začala s nulovou tolerancí a pokračovala v ní dál. Směr, kterým se vydala, nelze zvrátit. Jedná se o problém, který je dnes neoddiskutovatelný.“

V odpovědi na otázku o kladení odporu, s nímž se lze někdy setkat na místní úrovni při aplikaci opatření proti případům zneužívání, papež prohlásil: „Existuje zde odpor, ale také narůstá vědomí, že toto je správná cesta“. František poté upozornil na rozdělení Dikasteria pro nauku víry do dvou sekcí, z nichž jedna se bude věnovat procesům, které se týkají zneužívání, a podotkl, že se vše dobře vyvíjí.

Papež se pak zmínil o nedávném setkání s návštěvníky Vatikánu, kteří mu vysvětlili, že v jejich zemi se šestačtyřicet procent případů zneužití odehraje v rodinném prostředí, což, jak papež podotkl, „je strašné“. Připomenul, co vyjevují statistiky (o zneužívání v církvi) a dodal: „Avšak to není ospravedlnění, i kdyby v církvi existoval jeden jediný případ, bylo by to hanebné. Musíme nadále bojovat i kvůli tomuto jedinému případu. Zneužití zabíjí člověka, kterého musíme zachránit. Jako kněz musím napomáhat tomu, aby lidé rostli, musím je zachraňovat. Pokud je zneužiji, zabíjím je, a to je hrůzné.“

„Tedy nulová tolerance“, uzavřel papež a pochválil práci, kterou odvádí bostonský arcibiskup a předseda Komise pro ochranu nezletilých, kard. O´Malley. „Kloubouk dolů, je to statečný muž. Má prostě odvahu kapucínů, je to velký člověk. Komise pro ochranu nezletilých pracuje velice dobře, nyní je v ní další nebojácný muž, otec Small, který vykazuje dobrou práci. Plně je podporuji.“

Ochrana nezletilých v církvi Papež František

image:Image Mámou s Boží pomocí