Papež o alžbětinských mučednicích: Kéž nám pomáhají statečně dosvědčovat evangelium

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 6. 2022, 13.29

Při nedělní modlitbě Anděl Páně papež František připomněl deset nových blahoslavených – sester sv. Alžběty, jejichž mučednictví na sklonku druhé světové války bylo uznáno při sobotní beatifikační slavnosti v Polsku.

image:Image 13/source/orig/12762_9814_0_563.png

„Včera byly v polské Vratislavi blahořečeny sestra Paschalis Jahnová a devět jejích spolusester, mučednic z kongregace sester sv. Alžběty, zavražděných na konci druhé světové války v kontextu, nepřátelskému vůči křesťanské víře. Těchto deset řeholnic, ačkoli si byly vědomy hrozícího nebezpečí, zůstalo u starých a nemocných lidí, o které pečovaly. Kéž jejich příklad věrnosti Kristu pomáhá nám všem, a zejména křesťanům pronásledovaným v různých částech světa, abychom statečně svědčili o evangeliu. Prosím o potlesk pro nové blahoslavené!“ Vyzval papež František po nedělní modlitbě Anděl Páně.

Řeholnice z Kongregace sester svaté Alžběty zahynuly v Polsku během postupu sovětských vojsk na konci druhé světové války, s výjimkou nejmladší z nich, sestry Paschalis Jahnové, která odešla z Nisy na přímý příkaz své představené, ale byla stejně zastřelena a pohřbena v Sobotíně na Šumpersku . Devět z nich se narodilo v Polsku: s. M. Paschalis Jahnová, s. M. Edelburgis Kubitzká, s. M. Adéla Schrammová, s. M. Rosarie Schillingová, s. M. Sapientie Heymannová, s. M. Adelheidis Töpferová, s. M. Sabina Thienelová, s. M. Melusie Rybková a s. M. Acutina Goldbergová, zatímco s. M. Felicitas Ellmererová pocházela od Mnichova. Všechny byly brutálně zavražděny vojáky Rudé armády na různých místech mezi únorem a květnem 1945, když jim nechtěly být po vůli, příp. když hájily čistotu jiných žen a dívek, zatímco vykonávaly svou službu u nemocných a starých lidí. Věřící je okamžitě považovali za mučednice a jejich hroby jsou dodnes cílem četných poutí.

Sobotnímu beatifikačnímu obřadu ve vratislavské katedrále předsedal kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Českou republiku reprezentovali olomoucký arcibiskup Jan Graubner a ostravsko-opavský biskup Martin David. Děkovnou mši svatou za blahořečení sestry Marie Paschalis a jejích družek bude v sobotínském kostele v sobotu 18. června celebrovat arcibiskup Jan Graubner. Blíže o nové blahoslavené, sestře Paschalis Jahnové, „bílé růži ze Sobotína“ a jejích družkách na webu olomouckého arcibiskupství.

Papež František Světci dneška

image:Image Co mi dala rodná ves
Co mi dala rodná ves Benedikt Vladimír Holota
image:Image Jezovita Balbinus