Papež o útoku v ukrajinském Dnipru: Nelze být lhostejný!

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 1. 2023, 11.47

V závěru dnešní generální audience papež František opětovně vyzval k modlitbě za mír na Ukrajině. Rovněž připomněl Týden modliteb za jednotu křesťanů, který začíná dnes, ve středu 18. ledna, a útoky proti křesťanům v Nigérii.

image:Image 23/source/orig/22459_19958_0_844.jpeg
Vatican Media

„Na začátku Týdne modliteb za jednotu křesťanů vyzývám každého z vás, abyste se modlili a pracovali na tom, aby se mezi všemi věřícími v Krista stále více potvrzovala cesta k plnému společenství, a zároveň vás povzbuzuji, abyste se ve všech oblastech života oddaně zasazovali o budování smíření a pokoje“, obrátil se papež na poutníky, shromážděné v aule Pavla VI., a připojil nový apel za mír na Ukrajině: „Nezapomínejme se modlit za sužovanou Ukrajinu, která tolik potřebuje blízkost, útěchu a především mír. Minulou sobotu si nový raketový útok vyžádal mnoho civilních obětí, včetně dětí. Sdílím srdcervoucí bolest jejich rodinných příslušníků. Obrazy a svědectví o této tragické epizodě jsou silným apelem na svědomí všech. Člověk nemůže zůstat lhostejný!“

V pozdravu k anglofonním věřícím papež také promluvil o P. Isaacovi Achim, knězi ze severní Nigérie, který byl minulou neděli za úsvitu zabit skupinou útočníků. Ti zranili také jeho spolupracovníka otce Collinse: „Prosím vás, abyste se se mnou modlili za otce Isaaca Achiho z diecéze Minna v severní Nigérii, který byl minulou neděli zavražděn na své faře. Kolik křesťanů trpí násilím na vlastní kůži: modleme se za ně!“

V Kongu, kam se papež František vydá na konci tohoto měsíce, také v neděli 15. ledna zemřeli nevinní lidé při útoku v letničním kostele v Kasindi, k němuž se přihlásil Islámský stát. František už včera vyjádřil soucit a blízkost rodinám obětí v telegramu reverendu Andrému Bokundoa-bo-Likabemu, představenému dotyčné protestantské církve v této africké zemi. Při dnešní audienci v této souvislosti papež řekl: „Prosme Boha, aby nám dal pastýřské srdce, které trpí a riskuje, aby vydávalo svědectví. Přinášet Boží slovo těm, kteří nám byli svěřeni, a těm, které potkáváme v každodenním životě, je nejen ctí, ale také povinností“.

Pronásledování křesťanů Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.