Papež: O Vánocích mysleme na Svatou zemi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 12. 2023, 16.23

Při audienci pro představitele živého betlému v římské bazilice Panny Marie Větší se papež František znovu věnoval válce, která sužuje Svatou zemi a zdůraznil svou blízkost všem lidem, kteří trpí probíhajícím konfliktem mezi Izraelem a Hamásem.

image:Image 48/source/orig/47299_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-12-16t154907-229.jpeg
Vatican Media

Během sobotní audience se skupinou herců, kteří vystupují v živém betlému v bazilice Panny Marie Větší v Římě, vyzval Svatý otec křesťany, aby o letošních Vánocích obrátili své myšlenky a modlitby ke Svaté zemi. "Vaše inscenace musí být prožívána v solidaritě s těmito bratry a sestrami, kteří tolik trpí. Pro ně to budou Vánoce plné bolesti, smutku, bez poutníků, bez oslav. Nenechme je samotné," řekl papež účinkujícím.

Modlitba za všechny, kdo trpí válkou

"Situace, která způsobila válku, je důsledkem konfliktu, který trvá již desítky let," řekl papež a poznamenal, že i pro Palestince žijící v Betlémě budou letošní Vánoce ve znamení smutku. "Ježíšova smrt je pro nás velkou výzvou: Vatikánské jesličky nám připomínají tragédii ve Svaté zemi, která je otevřenou ranou pro Blízký východ a celý svět".

Kvůli konfliktu v Gaze a rostoucímu napětí také na Západním břehu Jordánu se v Betlémě zastavil turistický ruch a byly pozastaveny poutě, všechny veřejné oslavy byly zrušeny, což vedlo k dalším komplikacím pro jeho obyvatele, z nichž mnozí žijí právě z turismu a poutí. "Nechceme je nechat samotné," řekl papež František a vyzval k modlitbám a materiální podpoře.

Svatý otec ve své promluvě připomněl úzké spojení baziliky Panny Marie Větší s místem Ježíšova narození, které sahá do počátků křesťanství. Starobylý římský kostel uchovává vzácnou relikvii fragmentů Kristových jesliček, které v sedmém století poslal z Betléma papeži Theodorovi I. svatý Sofronius, tehdejší jeruzalémský patriarcha. Z tohoto důvodu se mu také říkalo "Betlém Západu".

Živý betlém není pouhým lidovým výjevem

Také v podzemní kapli Narození Páně se kdysi nacházely první známé betlémské figurky, které koncem 13. století vyřezal Arnolfo di Cambio pro papeže Mikuláše IV., jenž se nechal inspirovat svatým Františkem z Assisi, tvůrcem prvních živých jesliček v italském Grecciu před 800 lety.

Papež František poznamenal, že živé betlémy se nesmí redukovat na pouhé lidové výjevy. Jejich smyslem, jak to zamýšlel svatý František, musí být podle něj znovu probudit v srdci úžas před tajemstvím Boha, který se stal dítětem. "František chtěl v životě znázornit Ježíšovo narození, aby v řeholnících i v lidech vzbudil cit a něhu vůči tajemství Boha narozeného z Marie ve stáji a uloženého v jesličkách. Chtěl dát zobrazení obsah, ne obraz, ne sochy, ale lidi z masa a kostí, aby zdůraznil skutečnost vtělení."

V závěru své promluvy papež František zopakoval výzvu, abychom o Vánocích mysleli na Svatou zemi, a dodal, že živý betlém v bazilice Panny Marie Větší pomůže všem připomenout, jak je utrpení Betléma otevřenou ranou pro Blízký východ a pro celý svět.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Advent a Vánoce

image:Image Vánoční andělíčci  - přání
Vánoční andělíčci - přání Jiří Trnka