Papež oznámil, že jmenuje dvě ženy do dikasteria pro biskupy

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 7. 2022, 14.24

Agentura Reuters postupně zveřejňuje další části z papežova rozhovoru s jejím korespondentem Philem Pullellou. V textu, který byl publikován dnes, papež hovoří o docenění žen v římské kurii a oznamuje, že vůbec poprvé budou pracovat dvě ženy v dikasteriu pro biskupy, které Svatému otci pomáhá při výběru diecézních pastýřů.

image:Image 14/source/orig/14000_10861_0_844.jpeg

V rozhovoru pro agenturu Reuters, který s papežem minulou sobotu vedl novinář Phil Pullella, František předeslal, že brzy jmenuje do dikasteria pro biskupy dvě ženy, které se tudíž zapojí do procesu volby nových diecézních pastýřů. Papež to sdělil v odpovědi na otázku o zastoupení žen ve Vatikánu a o tom, co v tomto ohledu stanovila nová apoštolská konstituce Praedicate Evangelium, která předpokládá možnost laického vedení některých dikasterií.

„Jsem otevřený tomu, aby se zde ženám dala příležitost. Governorát (městského státu Vatikán) má v současné době místopředsedkyni a v Kongregaci pro biskupy se poprvé dvě ženy zapojí do komise, která se zabývá volbou nových biskupů. Tímto způsobem se tak trochu otevíráme“. Papež poté dodal, že v budoucnu považuje za možné jmenování laiků do vedení Dikasterií pro laiky, rodinu a život či pro kulturu a výchovu, anebo do čela Vatikánské knihovny, která je jakousi obdobou dikasteria.

Papež pak připomněl, že v loňském roce vůbec poprvé jmenoval ženu, sestru Raffaellu Petriniovou, do druhé pozice v Governatorátu Městského státu Vatikán. Kromě toho jmenoval francouzskou řeholnici Nathalie Becquartovou podsekretářkou biskupské synody. Mezi laičkami, které již dnes v rámci Vatikánu zastávají vysoké úřady, zmínil první ředitelku Vatikánských muzeí, Barbaru Jattu, a Cristine Murrayovou, zástupkyni ředitele Tiskového střediska Svatého stolce. Také obě tyto ženy do jejich pozic jmenoval papež František.

Kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život, minulý měsíc při promulgaci nové apoštolské konstituce Praedicate Evangelium žertem pronesl, že by mohl být posledním církevním hodnostářem, který řídí tento vatikánský úřad.

Papež František Život z víry

image:Image Dějiny jezuitské spirituality