Papež: Pečujme o nemocné jako milosrdný Samaritán

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 2. 2023, 21.45

Ve dvou tweetech u příležitosti Světového dne nemocných František vyzývá k péči o trpící, přičemž si bere za vzor hrdinu Ježíšova podobenství a k napodobování Božího stylu blízkosti, soucitu a něhy.

image:Image 24/source/orig/23741_21039_0_844.jpeg

Při příležitosti dnešního Světového dne nemocných, který letos slavíme již po jedenatřicáté, nás papež František ve svém tweetu vyzývá, abychom obrátili svůj pohled k trpícím a následovali příklad milosrdného Samaritána. Právě na milosrdného Samaritána - hrdinu Ježíšova podobenství -, který přišel na pomoc okradenému a zbitému muži na cestě, ignorovanému kolemjdoucími a také knězem, a nabídl mu pomoc s péčí a láskou, poukazuje František ve svém poselství ke Dni nemocných, zveřejněném 10. ledna, jako na vzor křesťanského stylu soucitu. "Jako dobrý Samaritán se zastavme a postarejme se o nemocné a trpící," píše papež na Twitteru a připomíná také liturgickou památku Panny Marie Lurdské a vzývá její požehnání "všem nemocným a těm, kdo o ně s láskou pečují".

Pokud jde o postoj k nemocným a trpícím, ve druhém tweetu @Pontifex připomíná Boží styl, "který je blízkost, soucit a něha". Papež vysvětluje, že se lze "naučit jít společně" tímto stylem "skrze zkušenost křehkosti a nemoci".

Poselství ke Světovému dni nemocných

František chtěl své poselství k dnešnímu Světovému dni nazvat "Postarej se o něj" a připomněl tak doporučení, které dal Samaritán hostinskému, kterého vyzval, aby se věnoval zraněnému muži. Slova, píše papež, která "Ježíš vznáší i ke každému z nás", a dodává, že člověk potlučený, okradený a opuštěný na cestě "představuje stav, v němž se nachází příliš mnoho našich bratří a sester ve chvíli, kdy nejvíce potřebují pomoc". "Důležité však je," píše se v poselství, "uvědomit si stav osamělosti, opuštěnosti. Je to zvěrstvo, které lze překonat dříve než jakoukoli jinou nespravedlnost, protože - jak vypráví podobenství - k jeho odstranění stačí okamžik pozornosti, vnitřní hnutí soucitu".

Společný postup směrem k nejslabším

A právě s evangelijním příkladem milosrdného Samaritána se musí církev poměřovat, chce-li být skutečně "platnou polní nemocnicí", vyzývá František v poselství, v němž také vysvětluje smysl Světového dne nemocných: "ten není jen výzvou k modlitbě a blízkosti vůči trpícím, ale jeho cílem je také senzibilizovat Boží lid, zdravotnické instituce a občanskou společnost k novému způsobu společného postupu".

Papež František Život z víry

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter