Papež povzbudil italského kněze, bojujícího s mafií

Autor: Michele Raviart Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 10. 2022, 11.42

Papež nečekaně zavolal knězi z italského kraje Kampánie, který žije pod ochranou kvůli svému nasazení v boji proti mafii. František dobře zná situaci na těchto územích, modlí se za dotyčného kněze a vyzval ho, aby pokračoval ve své pastoraci.

image:Image 18/source/orig/17475_14909_0_844.jpeg
Foto: otec Maurizio Patriciello (Vatican Media)

„Dobrý den, tady papež František“, takto začal telefonát ze skrytého čísla, adresovaný otci Mauriziovi Patriciellovi, faráři z Caivana v neapolské provincii, který se vždy angažoval v boji proti mafii v takzvané „Spálené zemi“, oblasti mezi Neapolí a Casertou, již camorra proměnila ve skládku pod širým nebem. „Telefonát trval několik minut“, uvedl don Maurizio v rozhovoru pro Vatican News. „Papež mi řekl, že zná situaci, ve které pracujeme, ví o problémech, které máme s camorrou. Řekl, že je mi nablízku a modlí se za mě, a také požádal o modlitby za sebe. Bylo to opravdu překvapení i proto, že se nedal předem ohlásit“.

Letos 12. března, v den narozenin otce Maurizia, vybuchla před farním kostelem sv. Pavla apoštola v Caivanu bomba. „Potěšilo mě, že papež o celé záležitosti ví“, sdělil kněz, který žije pod policejní ochranou, „a přál si, abych věděl, že je mi nablízku, modlí se za mě a povzbuzuje mě, abych pokračoval v tom, co dělám. I v minulých letech nám byl v otázce životního prostředí blízký, zejména po vydání encykliky Laudato si'“, dodal italský kněz.

„Naše činnost pokračuje“, zdůraznil otec Patriciello. „Jsou to problematické čtvrti, o kterých vždycky říkám, že se narodily s 'prvotním hříchem'…Umístili tam všechny chudé rodiny, mnohé i poctivé, které pak v posledních letech odešly a přenechaly své domy camorře, která si je přivlastnila. Jak čas běží a stát nezasahuje, stává se to stále problematičtější“.

Papež František měl 24. května 2020 navštívit Acerru u Caivana a promluvit k obyvatelům tzv. spálené země. Cesta byla později odložena kvůli pandemii. Onu neděli papež připomněl v promluvě před mariánskou modlitbou Regina Coeli. „Dnes jsem měl jet do obce Acerra, abych podpořil víru tamního obyvatelstva a odhodlání těch, kteří se snaží bojovat proti dramatu znečištění v takzvané spálené zemi“, prohlásil tehdy, požehnal a povzbudil celou tamní komunitu.

Papež František

image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.