Papež předá athénskému arcibiskupovi Hieronymovi fragmenty z Parthenonu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 12. 2022, 15.14

Svatý stolec dnes informoval, že papež František předá pravoslavnému arcibiskupovi Athén a celého Řecka tři artefakty, které jsou dnes uloženy v Papežských sbírkách a Vatikánských muzeích.

image:Image 21/source/orig/20973_18481_0_563.jpeg

„Konkrétní znamení upřímné touhy pokračovat na ekumenické cestě svědectví o Pravdě“. Z tohoto důvodu, vysvětluje se v tiskovém prohlášení Svatého stolce, se papež František „rozhodl předat Jeho Blaženosti Hieronymovi II., arcibiskupovi Athén a celého Řecka, tři fragmenty z Parthenonu, které jsou po staletí pečlivě uchovávány v Papežských sbírkách a Vatikánských muzeích a vystavovány milionům návštěvníků z celého světa".

Trojí zobrazení z Athénina chrámu

Jedná se o tři fragmenty, které se do Říma dostaly v 19. století neznámou cestou a byly zařazeny do sbírek Gregoriánského profánního muzea na objednávku papeže Řehoře XVI.  Jedná se o fragmenty pentelického mramoru, které patřily k legendárnímu dekorativnímu zařízení Parthenonu, vytesanému Fidiasem v letech 447-432 př. n. l. na Periklův příkaz, a které si zachovaly svou starobylou a původní nádheru. První je koňská hlava, která pochází ze západního frontonu chrámu a mohla být součástí jednoho ze čtyř koní kvadrigy, čtyřspřeží řízeného bohyní Athénou, která vedla spor s Poseidonem o vládu nad Attikou. Dále je to hlava mladého chlapce, který drží podnos, pravděpodobně votivní koláč, který se přináší bohyni a je součástí slavnostního průvodu při Panathénajích, svátku připomínajícím založení Athén a tedy nejdůležitějším v athénském kalendáři. Dítě muselo být součástí vlysu pokrývajícího naos, vnitřní prostor chrámu. A konečně třetí reliéf, vousatá mužská hlava, která byla identifikována v jedné z metop na jižní straně samotného chrámu, kde byla zobrazena kentauromachie, boj Kentaurů proti Lapithům.

Papežovo setkání s Hieronymem

Před rokem se Hieronymos a papež setkali při příležitosti Františkovy cesty na Kypr a do řeckého hlavního města, která se konala od 2. do 6. prosince. Oba zopakovali své přání pokračovat společně na cestě bratrství a míru. František při této příležitosti uznal chyby, jichž se katolíci dopustili, a vyzval ke znovunalezení jednoty, která činí křesťanské svědectví věrohodným.

Papež František

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.