Papež při Anděl Páně: Vydejte se cestou předávání víry v milujícího Boha

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 2. 2024, 13.58

Během promluvy Anděl Páně v neděli 4. února papež František vyzval věřící, aby se chopili svého prvního duchovního úkolu a opustili Boha, o kterém si myslí, že ho znají a každý den se obraceli k milujícímu a soucitnému Bohu, kterého nám Ježíš představuje v evangeliu.

image:Image 51/source/orig/50496_pope-fr.jpeg
Vatican Media

Svatý otec vyzval, abychom se dívali na Ježíšův neustálý pohyb a pozorovali, co nám důležitého říká o Bohu a zároveň nás staví před některé otázky týkající se naší víry. "Ježíš jde vstříc zraněnému lidství a ukazuje nám Otcovu tvář," řekl papež a pokračoval: "Zatímco někteří mohou stále vnímat Boha poněkud vzdáleně, evangelium nám naopak umožňuje vidět, že Ježíš po vyučování v synagoze vychází ven, aby slovo, které hlásal, lidi zasáhlo, dotklo se jich a uzdravovalo.

Podle papeže  nám tím Ježíš ukazuje, že Bůh není odtažitý vládce, který k nám promlouvá z výšin, ale naopak je to Otec plný lásky, který se nám přibližuje, navštěvuje naše domovy, chce nás zachránit, osvobodit, uzdravit z každé nemoci těla i ducha. "Bůh je nám stále nablízku. Boží postoj lze shrnout do tří slov: blízkost, soucit a něha: Bůh, který se k nám přibližuje, aby nás něžně doprovázel a odpustil nám. Nezapomínejte na to: blízkost, soucit a něha. To je Boží postoj."

"Mohli bychom se sami sebe ptát, zda jsme objevili tvář Boha jako Otce milosrdenství, nebo věříme a hlásáme Boha chladného a vzdáleného? Vzbuzuje v nás víra neklid na cestách, nebo je to důvěrná útěcha, která nás uklidňuje? Modlíme se jen proto, abychom se cítili klidní, nebo nás slovo, kterému nasloucháme a které kážeme, nutí vyjít jako Ježíš vstříc druhým, abychom šířili Boží útěchu?"

"Podívejme se tedy na Ježíšovo putování a připomeňme si, že naším prvním duchovním úkolem je toto: opustit Boha, o kterém si myslíme, že ho známe, a každý den se obracet k Bohu, kterého nám Ježíš představuje v evangeliu, k Otci lásky a soucitu. Když objevíme pravou tvář Otce, naše víra dozrává. Už nezůstáváme "křesťany ze sakristie" nebo "křesťany ze salonu", ale cítíme se povoláni stát se nositeli Boží naděje a uzdravení," řekl papež František.

Na závěr Svatý otec prosil, aby nám Matka Boží pomohla vyjít ze sebe samých, abychom hlásali a vydávali svědectví o Pánu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František